Ռուբիոն և Հարավային Կորեայի ԱԳ նախարարը շեշտել են Կորեական թերակղզու միջուկազերծման կարևորությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել Կորեայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Չո Հյունի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսը։
Նշվում է, որ Մարկո Ռուբիոն ընդգծել է երկու երկրի միջև դաշնակցության «անսասան ուժը, որն ավելի քան 70 տարի ծառայել է որպես խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման հենասյուն Կորեական թերակղզում և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում»:
Կողմերն աջակցություն են հայտնել ԱՄՆ-Հարավային Կորեա դաշնակցության ամրապնդմանն, այդ թվում՝ «հզոր համատեղ պաշտպանության դիրքորոշման և Կորեայի Հանրապետությանն ընդլայնված զսպման շարունակական ապահովման միջոցով»։
Ռուբիոն և Հյունը ողջունել են ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի միջև օրերս կնքված առևտրային համաձայնագիրը։
Նրանք նաև վերահաստատել են իրենց վճռական հանձնառությունը Հյուսիսային Կորեայի լիակատար միջուկազերծմանը, միջազգային պատժամիջոցների լիարժեք իրագործմանը և լուրջ մտահոգություն են հայտնել Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի ռազմական համագործակցության առնչությամբ։
Կողմերը նաև քննարկել են ԱՄՆ-Կորեայի Հանրապետություն-Ճապոնիա եռակողմ համագործակցությունը շարունակելու կարևորությունը։

Рубио и глава МИД Южной Кореи подчеркнули важность денуклеаризации Корейского полуострова
Государственный секретарь США Марко Рубио встретился в Вашингтоне с министром иностранных дел Южной Кореи Чо Хёном. Как передает Арменпресс, официальный представитель Госдепартамента Тэмми Брюс распространила сообщение по этому поводу.
Отмечается, что Марко Рубио подчеркнул «непоколебимую силу» альянса между двумя странами, который более 70 лет служит опорой мира, безопасности и процветания на Корейском полуострове и в Индо-Тихоокеанском регионе.
Стороны выразили поддержку укреплению альянса США и Южной Кореи, в том числе «путём прочной совместной оборонной позиции и дальнейшего обеспечения усиленного сдерживания Республики Корея». Рубио и Хён приветствовали недавнее торговое соглашение между США и Южной Кореей.
Они также подтвердили свою твердую приверженность полной денуклеаризации Северной Кореи и полному выполнению международных санкций, а также выразили серьёзную обеспокоенность военным сотрудничеством между Россией и Северной Кореей.
Стороны также обсудили важность продолжения трёхстороннего сотрудничества между Соединёнными Штатами, Республикой Корея и Японией.