Թրամփը Հնդկաստանի նկատմամբ 25% մաքսատուրքեր կսահմանի և չի երկարաձգի օգոստոսի 1-ի վերջնաժամկետը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Հնդկաստանի նկատմամբ 25% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Չնայած Հնդկաստանը մեր բարեկամն է, սակայն տարիների ընթացքում մենք համեմատաբար քիչ բիզնես ենք վարել նրանց հետ, քանի որ նրանց մաքսատուրքերը չափազանց բարձր են՝ աշխարհում ամենաբարձրերից», - նշել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ Հնդկաստանն իր ռազմական տեխնիկայի մեծ մասը միշտ գնել է Ռուսաստանից և նաև Ռուսաստանի էներգակիրների ամենամեծ գնորդն է՝ Չինաստանի հետ միասին «այն ժամանակ, երբ բոլորը ցանկանում են, որ Ռուսաստանը դադարեցնի սպանություններն Ուկրաինայում»։
«Այս ամենը լավ չէ։ Հետևաբար, Հնդկաստանը կվճարի 25% մաքսատուրք, գումարած վերը նշվածի համար տուգանք՝ սկսած օգոստոսի 1-ից», - եզրափակել է Թրամփը։
Մեկ այլ գրառման մեջ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ օգոստոսի 1-ի վերջնաժամկետը երկարաձգման ենթակա չէ, և այդ օրը «հրաշալի օր կլինի Ամերիկայի համար»։
Օգոստոսի 1-ին այն երկրները, որոնք չեն հասցնի ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագրեր կնքել, ստիպված կլինեն բարձր մաքսատուրքեր վճարել։ Օրերս ԱՄՆ-ն առևտրային համաձայնագրեր է կնքել Ճապոնիայի և ԵՄ-ի հետ՝ պայմանավորվելով 15% մաքսատուրքերի շուրջ։ Չինաստանի հետ բանակցությունները շարունակվում են։

Трамп введет 25%-ные пошлины для Индии, не продлевая срок с 1 августа
Президент США Дональд Трамп объявил о введении 25%-ных пошлин для Индии. Как сообщает «Арменпресс», он написал об этом на своей платформе Truth Social.
«Хотя Индия — наш друг, мы вели с ней сравнительно мало бизнеса в течение многих лет, поскольку их пошлины чрезвычайно высоки, одни из самых высоких в мире», — заявил глава аппарата Белого дома.
Он добавил, что Индия всегда покупала большую часть своей военной техники у России и является крупнейшим покупателем российских энергоносителей наряду с Китаем, «в то время как все хотят, чтобы Россия прекратила убивать на Украине».
«Это нехорошо. Поэтому Индия будет платить 25%-ные пошлины плюс штраф за вышеперечисленное, начиная с 1 августа», — заключил Трамп.
В другом посте президент США заявил, что срок с 1 августа не подлежит продлению, и этот день станет «великим днём для Америки».
1 августа странам, не успевшим подписать торговые соглашения с США, придётся платить высокие пошлины. Недавно США подписали торговые соглашения с Японией и ЕС, согласовав 15%-ные пошлины. Переговоры с Китаем продолжаются.