ՀՀ ՄԻՊ-ը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեի փոխնախագահի հետ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 29-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեի փոխնախագահ Ֆիլիպ Ջաֆֆեի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է երեխաների իրավունքների ոլորտում ՄԻՊ հաստատության կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջնահերթ ուղղությունները։ Անահիտ Մանասյանը հատուկ ընդգծել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը մշտապես գտնվում են իր ուշադրության կենտրոնում՝ չնայած ոլորտում առկա մարտահրավերներին:
Քննարկվել են երեխայի իրավունքների ոլորտում առկա մարտահրավերները, ընդգծվել է դրանք հաղթահարելու համար երեխաների հետ աշխատող մասնագետների կարողությունների շարունակական զարգացման անհրաժեշտությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ իր խոսքում Պաշտպանը կարևորել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ու գործընկերության խորացումը։ Այս համատեքստում քննարկվել են համագործակցության մի շարք առանցքային ուղղություններ։
Նշվում է, որ Ֆիլիպ Ջաֆֆեն բարձր է գնահատել երեխայի իրավունքների ոլորտում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեությունը՝ ընդգծելով շարունակական գործընկերային համագործակցության և համատեղ ջանքերի խորացման պատրաստակամությունը։
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել քննարկում ՄԻՊ աշխատակազմի, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով հասարակական խորհրդի ներկայիս և նախկին անդամների մասնակցությամբ։
ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ոլորտում առկա մի շարք հիմնարար և հրատապ խնդիրների՝ այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոնվենցիայի արդյունավետ կիրառման խոչընդոտներին, երեխաների իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության պակասին, ոլորտում մասնագիտական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությանը, կրթության իրավունքի իրացման սահմանափակումներին, հավասար հնարավորությունների ապահովման հարցերին, ինչպես նաև բուլինգի և խտրականության դրսևորումներին։
Հասարակական խորհրդի անդամները ներկայացրել են իրենց հուզող հարցերն ու առաջարկությունները՝ կարևորելով ոլորտում համակարգված բարեփոխումների անհրաժեշտությունն ու համագործակցության շարունակականության ապահովումը։

Омбудсмен Армении провела встречу с заместителем председателя Комитета ООН по правам ребенка
Защитник прав человека Республики Армения Анаит Манасян встретилась с заместителем председателя Комитета ООН по правам ребенка Филиппом Джаффе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, Манасян представила программы и приоритетные направления, реализуемые институтом защитника прав человека в сфере прав детей. Она подчеркнула, что защита и поощрение прав детей всегда находятся в центре ее внимания, несмотря на существующие в этой сфере трудности.
Были обсуждены проблемы в области прав детей и подчеркнута необходимость постоянного развития потенциала специалистов, работающих с детьми, для их преодоления.
Омбудсмен подчеркнула важность расширения международного сотрудничества и углубления партнерства в сфере защиты прав человека. В этом контексте обсужден ряд ключевых направлений сотрудничества.
Филипп Джаффе высоко оценил деятельность аппарата защитника прав человека в сфере прав детей, подчеркнув готовность к углублению текущего партнерства и совместных усилий.
По итогам встречи состоялась дискуссия с участием сотрудников аппарата омбудсмена, а также действующих и бывших членов Общественного совета по защите прав детей при защитнике прав человека.
Стороны обсудили ряд принципиальных и актуальных вопросов в данной сфере, в том числе препятствия для эффективной реализации Конвенции ООН о правах ребенка, недостаточная осведомленность о правах детей, необходимость развития профессиональных навыков в данной сфере, ограничения в реализации права на образование, вопросы обеспечения равных возможностей, а также проявления травли и дискриминации.