«Աերոֆլոտ»-ի տեղեկատվական համակարգերը խափանվել են. տասնյակ չվերթներ չեղարկվել են
«Աերոֆլոտ» ավիաընկերությունը հուլիսի 28-ին հայտարարել է, որ ավիաընկերության տեղեկատվական համակարգերում խափանում է տեղի ունեցել, ինչի պատճառով թռիչքների ժամանակացույցը կարող է փոփոխվել, չվերթները կարող են հետաձգվել կամ չեղարկվել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Սինհուա» գործակալությանը, «Աերոֆլոտ»-ը չի մանրամասնել, թե ինչն է խափանման պատճառը, թե քանի չվերթի վրա կարող է ազդել խափանումը կամ որքան ժամանակ կպահանջվի կանոնավոր չվացուցակին վերադառնալու համար։
«Մասնագետների թիմն այժմ աշխատում է արտադրական թռիչքների պլանի կատարման ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու և ծառայությունների բնականոն գործունեությունը արագ վերականգնելու ուղղությամբ», - հայտնել է ավիաընկերությունը։
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտնել էր գրեթե 50 չվերթի չեղարկման մասին։
Ավիաընկերության աշխատանքի մասշտաբային խափանման ֆոնին Silent Crow և «Киберпартизаны BY» ցանցահենային խմբավորումները հայտարարել են, որ իրականացրել են «երկարատև և մասշտաբային գործողություն», որի արդյունքում «ամբողջությամբ վնասվել և ոչնչացվել է «Աերոֆլոտ»-ի ներքին ՏՏ ենթակառուցվածքը»:
«Կոմերսանտ» թերթի տվյալներով՝ ցանցահենները պնդում են, որ մեկ տարի շարունակ «գտնվել են» «Աերոֆլոտ»-ի կորպորատիվ ցանցի ներսում: Արդյունքում, իբր, ոչնչացվել են մոտ 7 հազար սերվերներ (ֆիզիկական և վիրտուալ) և ձեռք են բերվել թռիչքների պատմության տվյալների բազաներ, կոտրվել են բոլոր կրիտիկական կորպորատիվ համակարգերը, վերահսկողություն է ստացվել աշխատակիցների,  այդ թվում՝ ղեկավարության անհատական համակարգիչների նկատմամբ, ինչպես նաև «պատճենահանվել են տվյալները գաղտնալսման սերվերներից» և անձնակազմի հսկողության և վերահսկողության համակարգերից:
Ստացված տեղեկատվության ծավալը ցանցահենները գնահատել են 12 տերաբայթ տվյալների բազա։ «Այս բոլոր ռեսուրսներն այժմ անհասանելի են կամ ոչնչացված, վերականգնումը կպահանջի, հնարավոր է, տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ։ Վնասը ռազմավարական է», - թերթը մեջբերում է Silent Crow-ի հայտարարությունը, որը հրապարակվել է Telegram-ում։

В работе информационных систем "Аэрофлота" произошел сбой, отменены десятки авиарейсов
Авиакомпания "Аэрофлот" в понедельник сообщила, что в работе информационных систем авиакомпании произошел сбой и возможна корректировка расписания рейсов, в том числе путем переноса и отмены.
Как передает Арменпресс со ссылкой на агентство Синьхуа, в "Аэрофлоте" не уточнили, из-за чего случился сбой, сколько авиарейсов он может затронуть и сколько времени понадобится, чтобы вернуться к штатному расписанию.
"В настоящее время команда специалистов работает над минимизацией рисков выполнения производственного плана полетов и скорейшего восстановления штатной работы сервисов", — сообщили в "Аэрофлоте".
Ранее компания сообщила об отмене почти 50 авиарейсов.
На фоне масштабного сбоя в работе авиакомпании хакерские группировки Silent Crow и "Киберпартизаны BY" заявили, что провели "продолжительную и масштабную операцию", в результате которой "полностью скомпрометирована и уничтожена внутренняя IT-инфраструктура" "Аэрофлота".
По данным газеты "Коммерсант", хакеры утверждают, что на протяжении года "находились внутри корпоративной сети" "Аэрофлота". В результате якобы уничтожили около 7 тыс. серверов /физических и виртуальных/ и заполучили базы данных истории перелетов, скомпрометировали все критические корпоративные системы, получили контроль над персональными компьютерами сотрудников, включая руководство, а также "скопировали данные с серверов прослушки" и из систем наблюдения и контроля за персоналом.
Объем полученной информации хакеры оценили в 12TB баз данных. "Все эти ресурсы теперь недоступны или уничтожены, восстановление будет требовать, возможно, десятки миллионов долларов. Ущерб - стратегический", — цитирует газета заявление Silent Crow, опубликованное в Telegram.