ՄԱԿ-ը հայտարարել է Եվրոպայում միգրացիայի աճի մասին
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) վարչության բյուջեի «աղետալի» կրճատումները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից, հանգեցրել են դեպի Եվրոպա միգրացիայի աճի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Financial Times թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է ՄԱԿ ՓԳՀ վարչության ղեկավար Ֆիլիպո Գրանդին։
ՄԱԿ ՓԳՀ վարչության բյուջեն կտրուկ կրճատվել է այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը պակասեցրեց ԱՄՆ-ից ՄԱԿ-ին հատկացվող ֆինանսավորումը՝ երկու միլիարդ դոլարից հասցնելով մոտավորապես 390 միլիոն դոլարի։ Բացի այդ, կազմակերպությանն իրենց ֆինանսական աջակցությունը կրճատել են Ֆրանսիան, Իտալիան և Գերմանիան։
«Դոնորների կողմից մեզ պարտադրված բյուջեի կրճատումներն աղետալի են, այդ թվում նաև այս (խմբ.՝ միգրանտների) հոսքերի կառավարման տեսակետից», - նշել է Գրանդին։
Նրա խոսքով՝ ավելի ու ավելի շատ ապացույցներ են ի հայտ գալիս, որ Սուդանից փախստականները շարժվում են դեպի հյուսիս՝ Եվրոպայի կողմը, այլ ոչ թե դեպի հարևան Չադ, որտեղ ավելի վաղ շատերին օգնություն է ցուցաբերվել։ Այս առումով «շատ ավելի շահավետ կլինի ներդրումներ կատարել» այն երկրներում, որտեղ արդեն գտնվում են փախստականների մեծ խմբեր, օրինակ՝ Չադում, Իրանում կամ Քենիայում, հայտարարել է նա։
Ըստ FT-ի՝ ԵՄ-ն աշխատում է Աֆրիկայից միգրացիայի հետագա սահմանափակման վրա։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2026 ֆինանսական տարվա բյուջեի նախագծում մայիսի 2-ին առաջարկել է ամբողջությամբ դադարեցնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողությունների ֆինանսավորումը՝ դրանք համարելով անարդյունավետ և անարդարացիորեն թանկ Միացյալ Նահանգների համար։ Նա նաև առաջարկել է դադարեցնել պարտավորությունների մեծ մասը և բոլոր կամավոր վճարումները ՄԱԿ-ի կառույցներին, այդ թվում՝ ԱՀԿ-ին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, ինչպես նաև կազմակերպության կանոնավոր բյուջեին։ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի բյուջեի նախագիծը համարել են երկրի «ներքին գործընթաց»։

ООН заявляет об увеличении миграции в Европе
«Катастрофические» сокращения бюджета Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН), в том числе со стороны США, привели к увеличению миграции в Европу. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава УВКБ ООН Филиппо Гранди в интервью газете Financial Times.
Бюджет УВКБ ООН резко сократился после того, как президент США Дональд Трамп уменьшил финансирование ООН со стороны США с двух миллиардов долларов до примерно 390 миллионов. Кроме того, Франция, Италия и Германия сократили свою финансовую поддержку организации.
«Сокращение бюджета, навязанное нам донорами, катастрофично, в том числе с точки зрения управления этими (миграционными – ред.) потоками», — подчеркнул Гранди.
Он отметил, что появляется всё больше свидетельств того, что беженцы из Судана направляются на север, в сторону Европы, а не в соседний Чад, где многим ранее оказывалась помощь. В этой связи, по его словам, «было бы гораздо выгоднее инвестировать» в страны, где уже находятся большие группы беженцев, такие как Чад, Иран или Кения.
По данным Financial Times, ЕС работает над дальнейшим ограничением миграции из Африки.
Президент США Дональд Трамп 2 мая в своём бюджетном проекте на 2026 финансовый год предложил полностью прекратить финансирование миротворческих операций ООН, посчитав их неэффективными и несправедливо дорогостоящими для Соединённых Штатов. Он также предложил прекратить большинство обязательств и все добровольные выплаты агентствам ООН, включая ВОЗ и ЮНЕСКО, а также регулярный бюджет организации. ООН сочла бюджетный проект США «внутренним процессом» страны.