Իսրայելը հայտարարել է մարդասիրական նպատակով Գազայի որոշ հատվածներում մարտավարական ժամանակավոր հրադադարների մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնել է Գազայում մարդասիրական կարիքների ապահովման նպատակով ռազմագործողությունների  տեղական մարտավարական հրադադարի մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Իսրայելի պաշտպանական բանակի «Տելեգրամ»-ի ալիքում տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Քաղաքական ղեկավարության հրահանգներին համապատասխան և Իսրայելի պաշտպանության բանակի կողմից Գազայի հատված մտնող մարդասիրական օգնության ծավալը մեծացնելու շարունակական ջանքերի շրջանակներում այսօրվանից (կիրակի) սկսած, մարդասիրական կարիքների օգտին ռազմական գործողությունների տեղական մարտավարական հրադադար կսկսվի ժամը 10:00-ից մինչև 20:00-ն»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ որոշումը համաձայնեցվել է ՄԱԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ այս թեմայի շուրջ քննարկումներից հետո։
Նաև սահմանվել են մշտական ​​ապահովված երթուղիներ՝ սկսած ժամը 6:00-ից մինչև 23:00-ն, որոնք թույլ կտան ՄԱԿ-ի ավտոշարասյուների և կազմակերպությունների անվտանգ տեղաշարժը՝ Գազայի հատվածում բնակչությանը սնունդ և դեղորայք բերելու և բաշխելու համար։

Израиль объявил о временном тактическом прекращении огня в некоторых районах Газы в гуманитарных целях
Армия обороны Израиля объявила о локальном тактическом прекращении огня в ходе военных операций в Газе для обеспечения гуманитарных нужд.
Как передает Арменпресс, об этом  говорится в сообщении, опубликованном в Telegram-канале Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ).
«В соответствии с директивами политического руководства и в рамках продолжающихся усилий ЦАХАЛа по увеличению объёмов гуманитарной помощи, поступающей в сектор Газа, сегодня (в воскресенье) вступит в силу локальное тактическое прекращение огня для удовлетворения гуманитарных нужд - с 10:00 до 20:00 часов», — говорится в заявлении.
Отмечается, что решение было согласовано с ООН и международными организациями после обсуждения данной темы.
Также были установлены постоянные охраняемые маршруты, работающие с 6:00 до 23:00, что позволит обеспечить безопасное передвижение конвоев ООН и организаций для доставки и распределения продовольствия и медикаментов среди населения сектора Газа.