Ալթայի միջազգային համաժողովում ներկայացվել է Հայաստանի կենսաբազմազանության և էկոտուրիզմի ներուժը
Ալթայում անցկացվող «Բնության և շրջակա միջավայրի պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողովի» շրջանակում Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարության ԲՀՊՏ և կենսաբազմազանության քաղաքականության վարչության պետ Ոսկեհատ Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի բնաշխարհն ու էկոտուրիզմի հնարավորությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը՝ մատնանշելով, որ Գրիգորյանն իր խոսքում շեշտել է՝ Հայաստանը գտնվում է երկու գլոբալ կենսատարածաշրջանների խաչմերուկում, որոնք համարվում են կենսաբազմազանության համաշխարհային «թեժ կետեր»։
«Մեր փոքրիկ, բայց հարուստ երկիրը ունի շուրջ 3800 բուսատեսակ և ավելի քան 17,000 կենդանատեսակ, որոնց զգալի մասը եզակի և հազվագյուտ են։ Բնության հատուկ պահպանվող տարածքները զբաղեցնում են Հայաստանի տարածքի ավելի քան 13%-ը՝ ներառելով 3 արգելոց, 4 ազգային պարկ, 27 պետական արգելավայր և 233 բնության հուշարձան»,-նշել է Գրիգորյանը։
Նա նաև հավելել է, որ Էկոտուրիզմի ոլորտում Հայաստանը կարող է առաջարկել ամեն ինչ՝ քայլարշավներ, թռչնադիտարկումներ, լեռնային սպորտաձևեր, ջրային արկածային տուրեր, հեծանվային երթուղիներ, գյուղական տուրիզմ և էկոկրթական ծրագրեր։
Ոսսկեհատ Գրիգորյանն առանձնացրել է Խոսրովի և Շիկահողի արգելոցները, Դիլիջանի ազգային պարկը և Սևանա լիճը՝ որպես էկոտուրիզմի առանցքային ուղղություններ։
«Կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում Հայաստանը հետևողականորեն իրականացնում է ծրագրեր՝ կենսաբազմազանության պահպանման ոլորտային օրենքների ու ենթաօրենսդրական ակտերի բարեփոխումներ, կենդանատեսակների մշտադիտարկում, այդ թվում՝ կովկասյան ընձառյուծի, բեզոարյան այծի և հայկական մուֆլոնի, ազնվացեղ եղջերուի և Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման նախագծեր»,-նշել է Շրջակա միջավայրի նախարարության ԲՀՊՏ և կենսաբազմազանության քաղաքականության վարչության պետը։
Նա նաև ընդգծել է, որ 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ին Երևանում կանցկացվի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17) և հրավիրել գործընկերներին այցելել Հայաստան՝ համատեղ նպաստելու գլոբալ կենսաբազմազանության ռազմավարություններին։

На международной конференции на Алтае представлены биоразнообразие и потенциал экотуризма Армении
В рамках проходящей в Республике Алтай Международной экологической конференции начальник представительница министерства окружающей среды Армении Воскеат Григорян представила уникальную природу Армении и возможности развития экотуризма.
Как сообщили Арменпресс  пресс-службе министерства, Воскеат Григорян подчеркнула, что Армения расположена на стыке двух глобальных биорегионов, которые считаются «горячими точками» биоразнообразия. В нашей небольшой, но богатой стране растет около 3800 видов растений и обитает более 17 000 видов животных, значительная часть которых уникальна и редка.
Особо охраняемые природные территории занимают более 13% территории Армении, включая 3 заповедника, 4 национальных парка, 27 государственных заказников и 233 памятника природы.
В сфере экотуризма Армения может предложить всё: пешие прогулки, наблюдение за птицами, горные виды спорта, водные приключенческие туры, велосипедные маршруты, сельский туризм и экообразовательные программы. Воскеат Григорян выделила Хосровский и Шикаохский заповедники, Национальный парк Дилижана и озеро Севан в качестве ключевых направлений для экотуризма.
В области сохранения биоразнообразия Армения последовательно реализует программы:
• реформы отраслевых законов и подзаконных актов по сохранению биоразнообразия,
• мониторинг видов животных, включая кавказского леопарда, безоарового козла и армянского муфлона,
• проект по восстановлению популяций благородного оленя и севанской форели.
Воскеат Григорян также подчеркнула, что 17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17) пройдет в Ереване 18–30 октября 2026 года, и пригласила партнеров посетить Армению для совместного вклада в разработку глобальных стратегий по сохранению биоразнообразия.