Ուկրաինան ԱՄՆ-ից խնդրել է տասը նոր Patriot ՀՕՊ համակարգ և արդեն ապահովել է երեքը. Զելենսկի
Ուկրաինան ԱՄՆ-ին խնդրել է իրեն տրամադրել ևս տասը Patriot ՀՕՊ համակարգ և արդեն համաձայնության է եկել իր դաշնակիցների հետ երեք նման համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Ես պաշտոնապես ստացել եմ Գերմանիայից հաստատում երկու համակարգերի, Նորվեգիայից՝ մեկի վերաբերյալ։ Մենք ներկայում աշխատում ենք մեր նիդեռլանդցի գործընկերների հետ», - Զելենսկիի խոսքերն է մեջբերում BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի առջև այժմ կանգնած է «բոլոր տասը համակարգերի համար գումար գտնելու խնդրի առջև»։
Զելենսկին նաև ասել է, որ «մենք աշխատում ենք հրթիռների հարցի վրա, մենք ունենք հրթիռներ»։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ ամռան սկզբին Ուկրաինայի զինված ուժերը սկսել են Patriot համակարգերի համար հրթիռների պակաս զգալ։ Որոշակի պահի ԱՄՆ-ն դադարեցրել է նման հրթիռների մատակարարումը Կիևին, բայց հետո վերսկսել է մատակարարումները։
Բանակի ֆինանսավորման հետ կապված իրավիճակը նկարագրելով՝ Զելենսկին ասել է, որ Կիևը պետք է «փակի տարեկան 40 միլիարդ (դոլարի) դեֆիցիտը»։

Украина запросила у США десять новых установок ПВО Patriot и уже обеспечила три: Зеленский
Украина обратилась к США с просьбой о поставке ещё десяти установок ПВО Patriot и уже достигла соглашения с союзниками о поставке трёх таких комплексов. Как передает “Арменпресс”, об этом президент Украины Владимир Зеленский сообщил на встрече с журналистами 24 июля.
“Официально я получил подтверждение Германии на две системы, Норвегия — одна. Сейчас мы работаем с нидерландскими партнерами”, - цитирует Зеленского Русская служба BBC.
Он добавил, что перед Украиной сейчас стоит “задача найти деньги на все десять систем”.
Зеленский также заявил “с вопросом ракет работаем, ракеты у нас есть”.
Ранее СМИ сообщали, что в начале лета Вооружённые силы Украины начали испытывать нехватку ракет для комплексов Patriot. В какой-то момент США прекратили поставки таких ракет Киеву, но затем возобновили их.
Говоря о финансированиим армии, Зеленский заявил, что Киев должен “закрыть дефицит 40 млрд [долларов] в год”.
“Украинское производство дронов на сегодня требует, чтобы мы нормально работали, 25 млрд в год. Ракеты, дроны, РЭБы, вот это направление - 25 млрд”, - заявил Зеленский.