AFP-ն, AP-ն, Reuters-ը և BBC-ն կոչ են անում թույլ տալ լրագրողներին հեռանալ Գազայից
AFP, The Associated Press, Reuters լրատվական գործակալությունները և BBC հեռարձակման կորպորացիան համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ Իսրայելի իշխանություններին կոչ անելով սովից տառապող լրագրողներին թույլ տալ հեռանալ Գազայի հատվածի տարածքից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության տեքստը հրապարակել է The Associated Press գործակալությունը:
«Մենք կրկին Իսրայելի իշխանություններին կոչ ենք անում լրագրողներին թույլ տալ մուտք գործել Գազայի հատված և դուրս գալ այնտեղից: Խիստ կարևոր է, որ մարդիկ հասանելիություն ունենան անհրաժեշտ ծավալով սննդի», - ասված է հայտարարության մեջ:
Խոսքը վերաբերում է Գազայի տարածքում մնացած վերջին լրագրողներին է, որոնք, ինչպես նշված է հայտարարության մեջ, ամիսներ շարունակ «կապող օղակ էին Գազայում տեղի ունեցող իրադարձությունների և արտաքին աշխարհի միջև», իսկ այժմ «ավելի ու ավելի մեծ դժվարությամբ են իրենց համար սնունդ հայթայթում», ինչպես և պաղեստինյան անկլավում գտնվողները:
2025 թվականի մարտի 2-ից Գազայի հատված միջազգային մարդասիրական օգնություն չի մտնում. Իսրայելի որոշմամբ փակ են մնում բոլոր հսկիչ անցակետերը: Մայիսի 18-ին Իսրայելի բանակը հայտարարել է Գազայի հատվածի հյուսիսային և հարավային շրջաններում մարտական գործողություններն ընդլայնելու մասին: Դրա հայտարարված նպատակը ՀԱՄԱՍ-ի վերջնական ջախջախումն է և անկլավում պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդների ազատ արձակումը: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ գործողության արդյունքում բանակը նախատեսում է վերահսկողության տակ վերցնել Գազայի հատվածի ամբողջ տարածքը:

AFP, AP, Reuters и BBC призывают власти Израиля позволить журналистам покинуть сектор Газа
AFP, Associated Press, Reuters и BBC опубликовали совместное заявление, призывая израильские власти разрешить журналистам, страдающим от голода, покинуть сектор Газа. Текст заявления был опубликован Associated Press, сообщает «Арменпресс».
«Мы вновь призываем израильские власти разрешить журналистам въезжать в сектор Газа и выезжать из него. Крайне важно, чтобы люди имели доступ к необходимому количеству продовольствия», — говорится в заявлении.
Речь идет о последних журналистах, оставшихся в секторе Газа, которые, как говорится в заявлении, на протяжении месяцев были «связующим звеном между событиями в Газе и внешним миром» и теперь «с возрастающими трудностями находят себе пропитание», как и те, кто находится в палестинском анклаве.
Со 2 марта 2025 года в сектор Газа не поступает международная гуманитарная помощь: по решению Израиля все контрольно-пропускные пункты остаются закрытыми. 18 мая израильская армия объявила о расширении военной операции в северных и южных районах сектора Газа. Заявленная цель операции — окончательный разгром ХАМАС и освобождение всех израильских заложников, удерживаемых в анклаве. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что в результате операции армия планирует взять под контроль всю территорию сектора Газа.