Ուկրաինայի պատվիրակությունը ՌԴ-ի հետ բանակցություններից առաջ հանդիպել է Էրդողանի հետ
Ուկրաինական պատվիրակությունը Ստամբուլում ռուսական կողմի հետ բանակցություններից առաջ Անկարայում հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Telegram-ում հայտնել է Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Էրդողանի հետ բանակցությունների ընթացքում համաձայնեցվել են դիրքորոշումները Ստամբուլում ռուսական կողմի հետ հանդիպումից առաջ, քննարկվել են անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցեր, տարածաշրջանային կայունության մարտահրավերները, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Թուրքիայի միջև պաշտպանական հետագա համագործակցության հեռանկարները։
Բացի այդ, քննարկվել է նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման կարևորությունը՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի վերաբերյալ իրական բանակցությունների անցնելու համար։
Երմակը շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիային և նրա ղեկավարին ՌԴ-ի դեմ պատերազմի ընթացքում Ուկրաինային «հետևողականորեն աջակցելու համար»։
Ուկրաինական պատվիրակությունը հանդիպում է անցկացրել նաև Թուրքիայի նախագահի խորհրդականի և արտաքին գործերի նախարարի հետ։
Տեղական ժամանակով ժամը 19։00-ին (Երևանի ժամանակով՝ 20։00-ին) Ստամբուլում նախատեսված է ռուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլը։ Բանակցությունների նախորդ երկու փուլերը՝ մայիսին և հունիսին, նույնպես տեղի են ունեցել Ստամբուլում։

Украинская делегация перед переговорами с Россией провела встречу с Эрдоганом
Украинская делегация перед переговорами с российской стороной в Стамбуле провела встречу с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Анкаре. Как сообщает Арменпресс, об этом написал глава офиса президента Андрей Ермак в Telegram.
По его словам, в ходе переговоров с Эрдоганом были согласованы позиции перед встречей с российской стороной в Стамбуле, обсуждены вопросы взаимодействия в сфере безопасности, вызовы региональной стабильности, а также перспективы дальнейшего оборонного сотрудничества Украины и Турции.
Кроме того, была отмечена важность встречи президента Владимира Зеленского с Реджепом Тайипом Эрдоганом, президента США Дональда Трампа и президента России Владимира Путина для перехода к реальным переговорам по урегулированию российско-украинского конфликта.
Ермак поблагодарил Турцию и её лидера за «последовательную поддержку» Украины во время войны с Россией.
Украинская делегация также встретилась с советником президента и министром иностранных дел Турции.
Третий раунд российско-украинских переговоров запланирован на 19:00 по местному времени (20:00 по ереванскому времени) в Стамбуле. Предыдущие два раунда переговоров, в мае и июне, также состоялись в Стамбуле.