Թրամփը հրահանգել է մինչև 2030 թվականը տիեզերական թռիչքների թիվը հասցնել տարեկան 1000-ի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հուշագիր, որի նպատակն է մինչև 2030 թվականն ԱՄՆ-ի տիեզերական թռիչքների տարեկան քանակը հասցնել 1000-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ Սպիտակ տան տարածած փաստաթղթի՝ մինչև 2030 թվականն ԱՄՆ-ի տիեզերական փոխադրումների հզորությունը պետք է աճի մինչև այնպիսի մակարդակ, որը թույլ կտա տարեկան ավելի քան 1000 թռիչք և վայրէջք, ինչն ավելին է նախորդ տարվա 178 թռիչքի համեմատ։ 2025 թվականի այս ցուցանիշն արդեն 10 անգամ ավելի բարձր է, քան 2013 թվականին։
Հուշագիրը, որը կենտրոնացած է կոմերցիոն տիեզերական արդյունաբերության զարգացման վրա, կոչ է անում գործակալություններին խթանել տիեզերական տրանսպորտային ենթակառուցվածքների համատեղ զարգացումը մասնավոր հատվածի գործընկերների հետ, արագացնել թույլտվությունների և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները և ապահովել տիեզերական մեկնարկների համար բավարար անլար կապի սպեկտր։
Փաստաթղթով պետական գործակալություններին հանձնարարվում է դաշնային հողատարածքներ գտնել մեկնարկի և Երկիր վերադարձի կայանքների համար։ Թրամփը ցանկանում է, որ տիեզերքից Երկիր վայրէջքի վայրերը որոշվեն 90 օրվա ընթացքում։
Թրամփը նաև մտադիր է ամերիկացի տիեզերագնացներին վերադարձնել Լուսին մինչև 2028 թվականը։ Հուշագիրը կոչ է անում ՆԱՍԱ-ին հեշտացնել կոմերցիոն թռիչքները դեպի Լուսին և կոմերցիոն ռոբոտների մուտքը դեպի Մարս, ինչպես նաև ուսումնասիրել կոմերցիոն ուղիները մարդկանց Մարս ուղարկելու համար։
Սպիտակ տան գիտության և տեխնոլոգիաների քաղաքականության տնօրեն Մայքլ Կրացիոսը նշել է, որ տիեզերական տրանսպորտի նոր ազգային քաղաքականությունն ԱՄՆ-ն դիրքավորում է որպես տիեզերքի հաջորդ դարաշրջանի առաջնորդ։
Թրամփը նաև ցանկանում է, որ գործակալությունները ձեռնպահ մնան ԱՄՆ կառավարության կողմից իրականացվող տիեզերական տրանսպորտային գործունեությունից, «որը խոչընդոտում կամ մրցակցում է Միացյալ Նահանգների առևտրային տիեզերական տրանսպորտային գործունեության հետ, եթե դա չի պահանջվում հանրային անվտանգության կամ ազգային անվտանգության նկատառումներով»։

Трамп распорядился к 2030 году увеличить количество космических полетов до 1000 в год
Президент США Дональд Трамп подписал меморандум, направленный на увеличение к 2030 году количества космических полетов США до 1000 в год. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Согласно документу, опубликованному Белым домом, к 2030 году пропускная способность космической транспортной системы США должна увеличиться до уровня, позволяющего совершать более 1000 запусков и посадок в год, что на 178 полетов больше, чем в прошлом году. К 2025 году этот показатель уже в 10 раз выше, чем в 2013 году.
Меморандум, который фокусируется на развитии коммерческой космической индустрии, призывает ведомства содействовать совместному развитию инфраструктуры космических перевозок с партнерами из частного сектора, ускорить получение разрешений и проведение экологических исследований, а также обеспечить достаточное количество беспроводного спектра для космических запусков.
Документ предписывает правительственным ведомствам определить федеральные земли для размещения стартовых и посадочных сооружений. Трамп хочет, чтобы место посадки космических челноков было определено в течение 90 дней.
Трамп также хочет к 2028 году вернуть американских астронавтов на Луну. Меморандум призывает НАСА содействовать коммерческим полетам на Луну и коммерческому роботизированному доступу на Марс, а также изучить коммерческие пути отправки людей на Марс.
Майкл Крациос, директор Белого дома по научно-технической политике, заявил, что новая национальная политика в области космических перевозок позиционирует Соединенные Штаты как лидера в следующей эре космоса.
Трамп также хочет, чтобы ведомства воздерживались от от собственных операций в сфере космических транспортных перевозок, если они создают конкуренцию или препятствуют частному американскому бизнесу, за исключением случаев национальной безопасности или общественной безопасности.