ՌԴ արտահանվում է բացառապես ՀՀ-ում աճեցված ծաղիկ. Էկոնոմիկայի նախարարություն
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հերքել է տարածվող լուրերը, թե ծաղիկ արտահանող  տնտեսվարողներն այլ երկրներից ծաղիկներ են ներմուծում Հայաստան ու դրանք վերաարտահանում Ռուսաստան։
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից նշել են, որ դրսից ներմուծվող ծաղկի քանակները չնչին են Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող քանակի նկատմամբ, իսկ դրսից ներմուծվում են հիմնականում սածիլներ։
Հարց. Վերջին շրջանում լուրեր են տարածվում, որ Ռուսաստան ծաղկի արտահանումը սահմանափակվել է նաև այն պատճառով, որ Հայաստանում ոչ թե արտադրվում է ծաղիկ, այլ ծաղիկ արտահանողները այլ երկրներից ներկրում են և վերաարտահանում։ Վերջերս էլ կառավարության շենքի մոտ բողոքի ցույցի ընթացքում ծաղկավաճառներից մեկը ասել էր, թե իրենք Հոլանդիայից են ներմուծում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
Պատասխան. Ի պատասխան Ձեր հարցի՝ տեղեկացնում ենք, որ Հոլանդիայից Հայաստան ներմուծվող ծաղիկի քանակները չնչին են ՀՀ-ից ՌԴ արտահանվող քանակների նկատմամբ և հիմնականում ներկրվում են սածիլներ։ Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցացար/ծաղկավաճառը ևս միայն ծաղիկների ներկրված սածիլների մասին է խոսել, ինչը թյուրըմբռնման տեղիք է տվել։ Ներկրված սածիլներից Հայաստանում արտադրվում են ծաղիկներ և արդեն ծաղկի տեսքով արտադրանքը արտահանվում է։ Որպես վառ ապացույց նշենք մեկ թվային տվյալ՝ միայն 2025 թվականի հունվարի 1–ից մինչև հուլիսի 20-ը ՀՀ-ից ՌԴ է արտահանվել ավելի քան 38 միլիոն հատ ծաղիկ, իսկ տարբեր երկրներից ներմուծված կտրված ծաղիկների թիվը կազմում է մոտ 300 հազար հատ։ Այսինքն` չնչին տոկոսը, որը որևէ առնչություն չունի ՌԴ արտահանվող ծաղիկների հետ։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանը սահմանափակել է Հայաստանից ծաղիկների ներմուծումը։ ՌԴ-ի կիրառած սահմանափակումները դժգոհություն են առաջացրել ծաղիկների արտահանմամբ զբաղվող տնտեսվարողների մոտ, որոնք բողոքի ակցիաներ են անցկացնում՝ պահանջելով խնդրին լուծում տալ։
ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանն օրերս հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրել էր ՌԴ-ի կողմից կիրառվող սահմանափակումների պատճառը։

В Россию экспортируются только цветы, выращенные в Армении - Министерство экономики РА
Министерство экономики Армении опровергло слухи о том, что экспортёры цветов импортируют в Армению цветы из других стран с последующим реэкспортом в Россию.
В ответ на вопрос «Арменпресс» Министерство экономики РА отметило, что объёмы импорта цветов из-за рубежа незначительны по сравнению с объёмами экспорта из Армении в Россию, и в основном импортируются саженцы.
Вопрос: В последнее время циркулируют слухи об ограничении экспорта цветов в Россию ещё и потому, что цветы выращиваются не в Армении, а экспортёры импортируют и реэкспортируют цветы из других стран. Недавно во время акции протеста у здания правительства один из продавцов цветов заявил, что они импортируют цветы из Нидерландов. Как бы Вы это прокомментировали?
Ответ: В ответ на ваш вопрос сообщаем, что объёмы импорта цветов из Нидерландов в Армению незначительны по сравнению с объёмами экспорта из Республики Армения в Российскую Федерацию, и в основном импортируются саженцы. Протестующий/флорист, проводивший акцию протеста у здания правительства, также говорил только об импортной рассаде цветов, что породило недопонимание. Цветы производятся в Армении из импортной рассады, а продукция в виде цветов уже экспортируется. В качестве наглядного доказательства приведем один числовой показатель: только с 1 января по 20 июля 2025 года из Республики Армения в Российскую Федерацию было экспортировано более 38 миллионов цветов, а количество импортированных из разных стран срезанных цветов составляет около 300 тысяч. Другими словами, это небольшой процент, не имеющий никакого отношения к экспорту цветов в Российскую Федерацию.
Недавно Россия ограничила импорт цветов из Армении. Введенные Российской Федерацией ограничения вызвали недовольство экспортеров цветов, которые проводят акции протеста с требованием решения проблемы.
Тигран Петросян, глава Союза экспортеров цветов Армении, недавно на пресс-конференции представил причину ограничений, введенных Российской Федерацией.