Պեսկովը մեկնաբանել է Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերություններում «բարդ շրջանը»
Մոսկվան կսպասի պաշտոնական վճիռներին այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը միջազգային դատական ատյաններում հայց հարուցի Ռուսաստանի դեմ՝ Ակտաուի մերձակայքում տեղի ունեցած ինքնաթիռի կործանման պատճառով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Բաքուն փաստաթղթեր է պատրաստում միջազգային դատական ատյաններ ներկայացնելու համար՝ Ակտաուի մերձակայքում AZAL-ի ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ:
«Ընթանում են քննչական գործողություններ, ընթանում է հետաքննություն: Եթե Ադրբեջանը նման որոշում կայացնի, դա Ադրբեջանի իրավունքն է, մենք կսպասենք պաշտոնական վճիռներին», - ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Պեսկովը հայտարարել է, որ Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերություններն ամուր հիմք ունեն, բայց այժմ բարդ շրջան են ապրում:
«Մենք հույս ունենք, որ այդ շրջանը կանցնի», - ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ «երկու երկրների համագործակցությունը փոխադարձ օգուտ է բերում»:
Ինչպես նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների ճնշող մեծամասնությունն օրինապահ քաղաքացիներ են: Միայն օրենքը խախտողներն են հետապնդման ենթարկվում:
«Ռուսաստանում ապրում է շատ մեծ ադրբեջանական սփյուռք, - մեկնաբանել է նա Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերություններում լարվածությունը: - Ըստ էության, ադրբեջանական սփյուռքի բոլոր ներկայացուցիչները մեր օրինապահ քաղաքացիներն են, որոնք այստեղ արժանի հարգանք են վայելում»:
Օրինապահ ադրբեջանցիները հարգանք են վայելում Ռուսաստանում, և Մոսկվան շատ կարևոր է համարում, որ ռուսներին հարգեն Ադրբեջանում, ընդգծել է Պեսկովը։

Песков прокомментировал “сложный период” в отношениях Москвы и Баку
Москва дождётся официальных решений, если Азербайджан подаст иск против России в международные суды в связи с авиакатастрофой под Актау. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом на брифинге заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Ранее СМИ сообщали, что Баку готовит документы для подачи в международные суды в связи с авиакатастрофой самолета AZAL, произошедшей под Актау.
“Идут следственные действия, идет разбирательство. Если Азербайджан примет такое решение, это право Азербайджана, мы будем ожидать официальных вердиктов”, - сказал он.
При этом Песков заявил, что отношения между Москвой и Баку имеют прочную основу, но в настоящее время переживают “сложный период”.
«Мы надеемся, что этот период пройдёт”, - подчеркнул он, добавив, что “сотрудничество двух стран приносит взаимную выгоду”.
Представитель Кремля отметил, что подавляющее большинство представителей азербайджанской диаспоры в РФ - законопослушные граждане. К уголовной ответственности привлекают только тех, кто нарушает закон.
“В России живет очень большая азербайджанская диаспора, практически все представители азербайджанской диаспоры - это наши законопослушные граждане, которые пользуются здесь заслуженным уважением”.