Ռոմանոս Պետրոսյանն անդրադարձել է էլէկտրաէներգիայի սակագնի հնարավոր փոփոխությունների մասին հարցին
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նորանշանակ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարել է, որ չի կարող երաշխավորել, թե էլեկտրաէներգիայի սակագինը որ ուղղությամբ կգնա, միաժամանակ, սակայն, երաշխավորել է, որ սակագինը բխելու է բացառապես օբյեկտիվ, իրական ցուցանիշներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Պետրոսյանն ասել է լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով էլեկտրաէներգիայի հետագա սակագնի վերաբերյալ հարցին։
Մեկնաբանելով ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի այն հայտարարությունը, որ 10 տարի էլեկտրաէներգիայի սակագինը չի թանկանալու՝ Պետրոսյանը զարմանք է արտահայտել, թե ինչպես կարելի է 10 տարվա կանխատեսում անել:
«Ինչպե՞ս կարող է հարգարժան սեփականատերը 10 տարվա կանխատեսում անել, երբ չգիտենք՝ վաղը ինչ է տեղի ունենալու աշխարհում, տարածաշրջանում էներգետիկ համակարգում կամ էներգետիկ տեխնոլոգիաների զարգացման գործում։ Գուցե, երկու տարի հետո էներգետիկ ոլորտի այնպիսի գյուտ հայտնաբերվի աշխարհում, որ սակագները կիսով չափ նվազեն»,-նշել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Վերջինս նշել է, որ չի կարող երաշխավորել, թե սակագինը որ ուղղությամբ կգնա, բայց կարող է երաշխավորել, որ սակագինը բխելու է բացառապես օբյեկտիվ, իրական ցուցանիշներից, որոնք տեսանելի են լինելու ՀԷՑ-ի գործունեության մեջ, տնտեսվարման մեջ, այդ թվում՝ հարգելով տնտեսվարողի շահերը, եկամտաբերության ընդունելի չափերը՝ համաձայնեցված ոլորտը կարգավորող հանձնաժողովի հետ։
«Բայց սակագնի հետ կապված բոլոր գործընթացներն անցնելու են օրենքի տառին համապատասխան: Որևէ մեքենայություն, զարտուղի հաշվարկներ, իրականության խեղում, կոռուպցիոն որոշում իմ լիազորությունների շրջանակում բացառում եմ և դրա համար հաշվետու եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն»,-ասել է Պետրոսյանը։
Խոսելով կառույցը նոր մասնագետներով համալրելու մասին՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ դրա մասին դեռ պետք է մտածել և որոշումներ կայացնել։

ВРИО управляюшего ЭСА Романос Петросян о возможном изменении тарифов на электроэнергию
Новоназначенный временно исполняющий обязанности управляющего компании «Электрические сети Армении» Романос Петросян заявил, что не может гарантировать направление изменения тарифа на электроэнергию, но в то же время гарантировал, что тариф будет основываться исключительно на объективных, реальных показателях.
Как сообщает «Арменпресс», Петросян заявил об этом в ходе брифинга с журналистами, касаясь вопроса будущего тарифа на электроэнергию.
Комментируя заявление владельца ЭСА Армении Самвела Карапетяна о том, что тариф на электроэнергию не будет повышаться в течение 10 лет, Петросян выразил недоумение по поводу того, как можно делать 10-летние прогнозы.
«Как уважаемый собственник может делать прогноз на 10 лет, если мы не знаем, что будет завтра в мире, в регионе, в энергосистеме или в развитии энергетических технологий? Возможно, через два года в мире появится такое изобретение в энергетике, которое позволит снизить тарифы вдвое», — отметил Романос Петросян.
Последний отметил, что не может гарантировать, в какую сторону будет меняться тариф, но может гарантировать, что тариф будет исходить исключительно из объективных, реальных показателей, которые будут видны в деятельности ЭСА, в управлении экономикой, включая соблюдение интересов хозяйствующего субъекта, приемлемые уровни рентабельности, согласованные с регулирующей комиссией отрасли.
«Но все процессы, связанные с тарифом, будут осуществляться в соответствии с буквой закона. «Я исключаю любые манипуляции, посторонние расчёты, искажение действительности, принятие коррупционных решений в рамках своих полномочий и за это несу ответственность перед гражданином Республики Армения», — заявил Петросян.
Говоря о пополнении структуры новыми специалистами, Романос Петросян отметил, что это ещё требует обдумывания и принятия решений.