Ռոմանոս Պետրոսյանը կոչ է անում Դավիթ Ղազինյանին ազատման դիմում գրել ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նորանշանակ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանին կոչ է անում ազատման դիմում գրել, այլապես իր առաջին հրամանը լինելու է Ղազինյանին ազատելու որոշման մասին։ Պետրոսյանը նաև հայտարարել է, որ կառույցում այս պահին որևէ մասսայական ազատում չի նախատեսվում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ռոմանոս Պետրոսյանն ասել է լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, որ ավելի վաղ ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանի՝ «մենք մեր ձևերով կմնանք» կառույցում արտահայտությանը, ՀԷՑ-ի հետագա աշխատանքներին և աշխատակիցների հնարավոր ազատումներին։
«Մասնավորապես Դավիթ Ղազինյանը ձև չունի մնալու, որովհետև ՀԷՑ-ը հենց այս վիճակին հասցնողներից մեկը, կարծես թե, հենց նույն պաշտոնյան է։ Մի բան ակնհայտ է, վերջին շաբաթներին ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի արած հայտարարությունները, այդ թվում՝ նաև այս գործընթացը կասկածի տակ առնելու մասով, գործընթացի իրավականությունը, լեգիտիմությունը տորպեդահարելու մասով, ինձ համոզմունք են տվել, որ վստահության խնդիր կա այստեղ, և ես, օգտվելով իմ լիազորություններից, բնականաբար այս պահին արդեն կոչ կանեմ պարոն Ղազինյանին ազատման դիմում գրել և հեռանալ, այլապես իմ առաջին հրամանը լինելու է վստահության գործի հիմքով՝ պարոն Ղազինյանին ազատելու իր այսօրվա կարգավիճակից։ Մյուսների մասով կաշխատենք, կծանոթանանք, կքննարկենք»,-ասել է Պետրոսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ իր որոշումները լինելու են հանուն Հայաստանի Հանրապետության և հանուն ՀՀ քաղաքացու։
«Թափանցիկ գործելաոճ են որդեգրելու ձեզ հետ պարբերաբար շփվելու ենք ՀԷՑ–ում տեղի ունեցած տարբեր երևույթների մասին նախորդ տարիներին, այդ թվում՝ գնումների գործընթացների կազմակերպման, մատակարարումների, սակագնի վրա ազդող այլ գործոնների հետ կապված գործընթացների, որոնց մասով ես, որպես ժամանակավոր կառավարիչ, ունեմ իմ ճանապարհային քարտեզը»,-ասել է Պետրոսյանը։
Նա նաև պարզաբանել է, որ ՀԷՑ-ի հետ կապված գործընթացները սկսել են դեռևս ամիսներ առաջ, գրեթե մեկ տարի առաջ՝ Ազգային ժողովում լսումներով, որի հետևանքով երկու բարձրաստիճան պետական պաշտոնյա է ազատվել աշխատանքից։
«Խնդրում եմ չմոռանաք, այս գործընթացի սկիզբը դրվել է դրանով։ ՀԾԿՀ նախորդ նախագահը երկրորդ շրջանի պաշտոնավարման հենց սկզբից լքել է իր պաշտոնը, ինչպես նաև մոտ ութ, ինը ամիս առաջ պաշտոնից ազատվել է նաև ՏԿԵՆ նախարարության էներգետիկայի ոլորտը համակարգող փոխնախարարը։ Գործընթացները դրանով են սկսվել և գործընթացները, բնականաբար, ինստիտուցիոնալ հարթակներում մինչև մայիս վարչապետի հայտնի հանձնարարականը գործադիրի լիազոր մարմնի ղեկավարին՝ ՏԿԵՆ նախարարին՝ ոլորտում շեշտակի փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին, առհասարակ, քաղաքական որևէ մեսիջ չէր հնչում, և, կարծես թե սեփականատերերն այդ ամբողջ գործընթացի կուլմինացիան, վերջնարդյունքը կանխազգալով, պրոցեսը տարան քաղաքական դաշտ։ Խնդրում եմ այս գործընթացը որևէ կերպ չքաղաքականացնել, որովհետև դա քննադատության չի դիմանում»,-ասել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Վերջինս նաև ընդգծել է, որ Դավիթ Ղազինյանը հիմա ի պաշտոնե իր ենթական է, և Ղազինյանի Ժամանակավոր պաշտոնակատարի լիազորությունները դադարել են դեռևս ուրբաթ օրը՝ ժամը 18:00, երբ ծանոցումը ստացել է։
Պետրոսյանը նշել է, որ ՀԷՑ-ում այս պահին որևէ մասսայական ազատում չի նախատեսվում։
«Ազատումներ կլինեն թոփ մենեջմենթի շրջանակներում։ Կոնկրետ անձինք, որոնց ղեկավարման արդյունքում ՀԷՑ ընկերությունը, որը ավելի քան 3 միլիոն բաժանորդի կյանքի որակի վրա ուղղակիորեն ազդեցություն ունի, և շուրջ 1.1 միլիոն պաշտոնական բաժանորդ ունի, հասցրել են այս վիճակին, որ պետությունը ստիպված է կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել։ Բնականաբար, դա կլինի իրենց նվազագույնը իրենց աշխատանքային պատասխանատվությունը, բայց մասնագետները, էներգետիկ համակարգի այն վաստակաշատ գործընկերները, ովքեր որ պիտի այս ընթացքում և առհասարակ հետագայում ապահովեն ՀԷՑ-ի անխաթար աշխատանքը, մեր հանրապետությունում ապահովեն էլեկտրամատակարարման անխափան աշխատանքը խոշոր բիզնեսին, ՓՄՁ-ներին, քաղաքացիներին, բնակիչներին, միջին վիճակագրական սպառողին, իրենց աշխատանքը մենք հարգում ենք, և ես իրենց պաշտոնապես այս պահին, խնդրում եմ և հորդորում եմ իրենց աշխատանքը իրականացնել պատշաճ, աշխատանքային օրենսգրքի, պաշտոնի անձնագրերի պահանջներին համապատասխան»,-նշել է Պետրոսյանը՝ հորդորելով աշխատակիցներին չդիմել սաբոտաժի, քանի որ ինքն անձամբ հետամուտ է լինելու ցանկացած այդպիսի դրսևորվման։
Ռոմանոս Պետրոսյանն իր խոսքում նաև նշել է, որ խոշոր գործարարները, սեփականատերերը, որոնց սեփականության իրավունքը Հայաստանում երաշխավորված է նաև Սահմանադրությամբ, նրանք ծառայությունների ոլորտում բնական մենաշնորհ ունեցող էլեկտրաբաշխիչ ցանցերի գործոնեություն ծավալող ընկերությունները լիցենզիա ստանալիս տվել են համաձայնություն, որ իրավիճակներ կարող են լինել, երբ պետությունը, լիազոր մարմինները, այդ թվում՝ նաև ՀԾԿՀ–ն, որը սահմանադրական մարմին է, կարող է միջամտություններ անել և կանխարգելիչ միջոցառումներ անել տվյալ մարմնում։
«Դա լիցնեզիայի պահանջներից մեկն է եղել։ Եվ ահա այդ լիցենզիայի պահանջի կատարում է նաև իրականացվում այս պահին, որևէ արտառոց բան չկա դրանում։ Ես վստահ եմ, որ խոշոր գործարարը ինքն էլ տեղյակ է այս գործընթացներից։ Իմ գործողությունները բխում են բացառապես ոլորտը կարգավորող օրենքներից»,-պարզաբանել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։

Романос Петросян призывает Давида Казиняна написать заявление об увольнении с должности генерального директора ЭСА
Новоназначенный временно исполняющий обязанности генерального директора компании «Электрические сети Армении» Романос Петросян призывает исполняющего обязанности генерального директора ЭСА Давида Казиняна написать заявление об увольнении, в противном случае его первым распоряжением будет решение об увольнении Казиняна. Петросян также заявил, что на данный момент массовых увольнений в структуре не планируется.
Как сообщает «Арменпресс», Романос Петросян заявил об этом в ходе брифинга с журналистами, ссылаясь на ранее сделанное исполняющим обязанности генерального директора ЭСА Давидом Казиняном заявление о том, что «мы останемся при своём мнении», о дальнейшей работе ЭСА и возможных увольнениях сотрудников. «В частности, Давиду Казиняну некуда деваться, поскольку он, похоже, один из тех чиновников, кто довёл ЭСА до такого состояния,. Одно ясно: заявления исполняющего обязанности генерального директора ЭСА в последние недели, включая постановку под сомнение этого процесса, подрыв его законности и легитимности, убедили меня в том, что здесь есть проблема доверия, и я, используя свои полномочия, естественно, обращусь к г-ну Казиняну с просьбой написать заявление об отставке и уйти прямо сейчас, в противном случае моим первым распоряжением будет освобождение г-на Казиняна от его нынешнего статуса на основании дела о доверии. Мы будем работать над остальными, знакомиться, обсуждать их», — сказал Петросян.
По его словам, его решения будут приниматься во благо Республики Армения и во благо граждан Республики Армения. «Мы будем придерживаться прозрачного подхода и регулярно сообщать вам о различных событиях, произошедших в ЭСА в предыдущие годы, включая процессы, связанные с организацией закупок, поставок и других факторов, влияющих на тарифы, для которых у меня, как у временного управляющего, есть своя дорожная карта», — сказал Петросян.
Он также пояснил, что процессы, связанные с ЭСА, начались несколько месяцев назад, почти год назад, со слушаний в Национальном Собрании, в результате которых были уволены два высокопоставленных государственных чиновника.
«Прошу не забывать, что данный процесс был инициирован именно этим. Предыдущий председатель КРОУ покинул свой пост в самом начале своего второго срока, а заместитель министра, координировавший энергетический сектор Министерства энергетики и водных ресурсов, также был уволен около восьми-девяти месяцев назад. С этого и начались процессы, и процессы, естественно, проходили на институциональных площадках до известного поручения премьер-министра руководителю уполномоченного органа исполнительной власти, министру энергетики и водных ресурсов о необходимости кардинальных изменений в секторе. В целом, никакого политического месседжа не прозвучало, и, похоже, владельцы, предвидя кульминацию и конечный результат всего этого процесса, вывели его на политическую арену. Прошу никоим образом не политизировать этот процесс, поскольку он не выдерживает критики», — сказал Романос Петросян.
Он также подчеркнул, что Давид Казинян по должности теперь находится у него в подчинении, а полномочия Казиняна как исполняющего обязанности директора прекратились в пятницу, в 18:00, когда он получил заявление об отставке.
Петросян отметил, что на данный момент массовых увольнений в ЭСА не планируется.
«Будут сокращения в рамках топ-менеджеров. Конкретные лица, в результате управления которых компания «ЭСА», оказывающая непосредственное влияние на качество жизни более 3 миллионов абонентов и имеющая около 1,1 миллиона официальных абонентов, была доведена до такого состояния, что государство вынуждено принимать превентивные меры. Конечно, это будет их минимальная должностная ответственность. Но специалисты, эти уважаемые партнёры энергосистемы, которые должны обеспечить бесперебойную работу «ЭСА» в этот период и в целом в будущем, обеспечить бесперебойное электроснабжение крупного бизнеса, субъектов малого и среднего предпринимательства, граждан, жителей и среднестатистического потребителя нашей республики, мы уважаем их труд, и я официально прошу и призываю их в этот момент выполнять свою работу надлежащим образом, в соответствии с требованиями Трудового кодекса и должностными паспортами», — заявил Петросян, призвав сотрудников не прибегать к саботажу, поскольку он будет лично преследовать любое подобное проявление.
Романос Петросян также отметил, что крупные бизнесмены, собственники, чьи права собственности в Армении также гарантированы Конституцией, компании, эксплуатирующие электрораспределительные сети и являющиеся естественной монополией в сфере услуг, при получении лицензии согласились с тем, что могут возникнуть ситуации, когда государственные, уполномоченные органы, в том числе Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ), являющаяся конституционным органом, могут вмешаться и принять превентивные меры в данном органе.
«Это было одним из требований лицензии. И сейчас, когда это требование лицензии выполняется, в этом нет ничего необычного. Уверен, что сам крупный бизнесмен в курсе этих процессов. Мои действия исходят исключительно из законов, регулирующих сферу», — пояснил Романос Петросян.