Գուտերեշը հայտարարել է Կիպրոսի կարգավորման շուրջ բանակցություններում առաջընթացի մասին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հայտնել է Կիպրոսի խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններում առաջընթացի ևԿիպրոսի հույն և թուրք համայնքների ղեկավարների միջև մի շարք նախաձեռնությունների շուրջ համաձայնությունների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Իմ մանդատի ամենասկզբից ես հանձնառու եմ եղել կիպրացիների՝ կիպրացի հույների և կիպրացի թուրքերի անվտանգության և բարեկեցության ապահովմանը: Այսօրվա քննարկումները կրկին կառուցողական էին», - նշել է Գուտերեշը Կիպրոսի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ այս տարվա երկրորդ ընդլայնված հանդիպումից հետո, որը տեղի է ունեցել հուլիսի 17-ին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում։
Նրա խոսքով՝ մարտին համաձայնեցված վստահության ամրապնդման շուրջ վեց նախաձեռնություններից չորսն արդեն իրականացվել են: Դրանց թվում են երիտասարդության հարցերով տեխնիկական հանձնաժողովի ստեղծումը, էկոլոգիայի և կլիմայի փոփոխության բնագավառում նախաձեռնությունները, գերեզմանատների վերականգնումը, ինչպես նաև հանքահորերի փակման հարցի համաձայնագեցումը: Մնացած երկու նախաձեռնությունների՝ չորս անցակետերի բացման և բուֆերային գոտում արեգակնային էներգիայի օգտագործման հարցերի շուրջ քննարկումը կշարունակվի։
Գուտերեշը նաև հայտնել է քաղաքացիական հասարակության մասնակցության համար խորհրդակցական մարմնի ստեղծման, մշակութային արտեֆակտների փոխանակման, օդի որակի մոնիթորինգի և միկրոպլաստիկների դեմ պայքարի վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունների մասին:
«Կարևոր է այս բոլոր նախաձեռնությունները հնարավորինս շուտ իրականացնել՝ ի բարօրություն բոլոր կիպրացիների», - ընդգծել է նա։
ՄԱԿ-ի ղեկավարը մանրամասնել է, որ Կիպրոսի ղեկավարների հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա բարձր մակարդակի նստաշրջանի շրջանակներում, ինչպես նաև մինչև տարեվերջ սպասվում է ներկայիս ձևաչափով նոր ոչ պաշտոնական հանդիպում։
ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպումը տեղի է ունեցել «հինգ գումարած մեկ» ձևաչափով, այսինքն՝ կղզու հունական և թուրքական համայնքների ղեկավարների, Կիպրոսի անվտանգության երաշխավոր երեք տերությունների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Հունաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ:

Гутерриш объявил о прогрессе в переговорах по урегулированию Кипрской проблемы
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш объявил о прогрессе в переговорах по урегулированию Кипрской проблемы и о достижении договоренностей по ряду инициатив между лидерами греко- и турко-кипрской общин. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил ТАСС.
«С самого начала моего мандата я был привержен обеспечению безопасности и благополучия киприотов, как греко-киприотов, так и турко-киприотов. Сегодняшние обсуждения вновь были конструктивными», — заявил Гутерриш после второй в этом году расширенной встречи по кипрскому урегулированию, которая состоялась 17 июля в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
По его словам, четыре из шести инициатив по укреплению доверия, согласованных в марте, уже реализованы. К ним относятся создание технической комиссии по вопросам молодежи, инициативы в области экологии и изменения климата, восстановление кладбищ, а также соглашение о закрытии шахт.
Обсуждение оставшихся двух инициатив – открытия четырёх контрольно-пропускных пунктов и использования солнечной энергии в буферной зоне – будет продолжено.
Гутерриш также сообщил о достигнутых договорённостях о создании консультативного органа по участию гражданского общества, обмене культурными ценностями, мониторинге качества воздуха и борьбе с микропластиком.
«Важно реализовать все эти инициативы как можно скорее на благо всех киприотов», – подчеркнул он.
Генеральный директор ООН уточнил, что следующая встреча лидеров Кипра состоится в рамках сессии высокого уровня, а также ожидается новая неформальная встреча в нынешнем формате до конца года.
Встреча в штаб-квартире ООН прошла в формате «пять плюс один», то есть с участием лидеров греческой и турецкой общин острова, трёх держав-гарантов Кипра – Великобритании, Греции и Турции, а также генерального секретаря ООН.