Լուլա դա Սիլվան Թրամփին մեղադրել է Բրազիլիայի ինքնիշխանության վրա հարձակման մեջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչերը՝ դադարեցնելու Բրազիլիայի նախկին ղեկավար (2019-2022) Ժաիր Բոլսոնարուի նկատմամբ դատական հետապնդումը, հարձակում են հարավամերիկյան հանրապետության ինքնիշխանության վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան ազգին հղած ուղերձում:
«Բրազիլիայի դատական համակարգի վրա ազդեցություն գործելու փորձերը լուրջ հարձակում են ազգային ինքնիշխանության վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նախագահի խոսքով՝ իրեն վրդովել է այն փաստը, որ «երկրի վրա այդ հարձակումը ստացել է բրազիլացի շատ քաղաքական գործիչների պաշտպանությունը»:
«Նրանք իրենց հայրենիքի իսկական դավաճաններ են», - ընդգծել է պետության ղեկավարը:
Ավելի վաղ Թրամփը քննադատել է Բրազիլիայի իշխանություններին Բոլսոնարուի նկատմամբ գործողությունների համար, որի դեմ ընթանում է հետաքննություն հեղաշրջման փորձի գործով՝ 2022 թվականին երկրի գործող ղեկավարի իշխանության գալը խափանելու նպատակով: ԱՄՆ նախագահը կոչ է արել դադարեցնել Բրազիլիայի նախկին ղեկավարի դեմ դատավարությունը:
Լուլա դա Սիլվան նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է ձեռնարկել ցանկացած միջոց հանրապետության տնտեսությունը պաշտպանելու համար այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ ղեկավարությունը հայտարարել է օգոստոսի 1-ից բրազիլական ապրանքների համար  50%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու մասին:
«Եթե պահանջվի, մենք գործի կդնենք բոլոր օրինական միջոցները մեր տնտեսության պաշտպանության համար՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը դիմելուց մինչև Տնտեսական փոխադարձության մասին օրենքի կիրառումը», - նշել է նա:
«Մաքսային պատերազմներում հաղթողներ չեն լինում։ Մենք խաղաղասեր երկիր ենք, մենք թշնամիներ չունենք: Մենք հանդես ենք գալիս բազմաբևեռայնության և երկրների միջև համագործակցության օգտին: Սակայն թող ոչ ոք չմոռանա, որ Բրազիլիայի միակ տերը նրա ժողովուրդն է», - եզրափակել է Լուլա դա Սիլվան:

Лула да Силва обвинил Трампа в посягательстве на суверенитет Бразилии
Призывы президента США Дональда Трампа прекратить уголовное преследование бывшего президента Бразилии (2019–2022 гг.) Жаира Болсонару являются посягательством на суверенитет южноамериканской республики. Как передает “Арменпресс”, это заявил президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва в своем обращении к нации.
“Попытки оказать воздействие на судебную систему Бразилии являются серьезной атакой на национальной суверенитет”, - цитирует его ТАСС.
Президента возмутило и то, что “данная атака на страну получила поддержку многих бразильских политиков”.
“Они - настоящие предатели своего Отечества”, - подчеркнул глава государства.
Ранее Трамп осудил бразильские власти за действия в отношении Болсонару, находящегося под следствием по обвинению в попытке государственного переворота с целью прихода к власти действующего лидера страны в 2022 году. Президент США призвал прекратить судебный процесс над бывшим бразильским лидером.
Лула да Силва также заявил о готовности принять любые меры для защиты экономики республики после того, как администрация США объявила о введении 50%-ных пошлин на бразильские товары с 1 августа.
“Если потребуется, мы задействуем все законные инструменты для защиты нашей экономики: от обращений во Всемирную торговую организацию до применения Закона об экономической взаимности”, - заявил он.
“Победителей в тарифных войнах не бывает. Мы мирная страна, у нас нет врагов. Мы выступаем за многополярность и сотрудничество между странами. Однако пусть никто не забывает, что единственным хозяином Бразилии является ее народ”, - заключил Лула да Силва.