Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը լիագումար նիստում Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև ընդունեց
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 17-ի լիագումար նիստի ընթացքում բանաձև ընդունեց ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, միջազգային իրավունքի խախտումները։
Բանաձևն ընդունվեց միաձայն։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված բանաձևում նշվում է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու դրա հայ բնակչության դեմ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին։ Բելգիայի օրենսդիր մարմինը ընդգծել է, որ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ փոխադարձաբար հարգվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բանաձևը հստակորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթի համատեքստում հնչող սպառնալիքներն ու հռետորաբանությունը։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ապօրինի պահմանն ու անհասկանալի դատավարություններին։ Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը՝ վերջինին կոչ է արվում ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և երաշխավորել արդար դատավարություն։
Ներկայացուցիչների պալատը Ադրբեջանից պահանջում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը և կոչ է անում թույլատրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մուտք գործել տարածք՝ վնասների գնահատման նպատակով։
Բանաձևը ողջունում է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնությունը և ընդգծում դրա ստորագրման հրատապությունը։ Կոչ է արվում բոլոր կողմերին հարգել այդ պայմանագրի դրույթները։
Ներկայացուցիչների պալատը Բելգիայի կառավարությանը հորդորում է աջակցել ռազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննությանը, ընդլայնել Բելգիայի հյուպատոսական ներկայությունը Հայաստանում, խորացնել մարդասիրական և ռազմական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։
Ընդունված բանաձևով ԵՄ-ին ևս կոչ է արվում կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ մարդու իրավունքներ խախտողների նկատմամբ, ընդլայնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, վերանայել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները, եթե Բաքուն չցուցաբերի իրական պատրաստակամություն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
Բանաձևի համահեղինակ, Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մաեգդը Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, խոսելով բանաձևի կարևորության մասին, նշել է, որ մի կողմից կա Ադրբեջանը, որն անընդհատ նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում խաղաղության համար, մյուս կողմից կա Հայաստանը, որը բաց է երկխոսության համար և պահանջում է միայն մեկ բան՝ հարգել իր ինքնիշխանությունը։
«Մենք պետք է մնանք օրենքի և արդարության կողմում։ Բելգիան պետք է շարունակի աջակցել Հայաստանին և ավելի խորացնի իր համագործակցությունը նրա հետ։ Այս տեքստի քվեարկությունն այս գործընթացում կարևոր փուլ է, մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ևս մեկ ապացույց»,- ասել է Մաեգդը։

Палата представителей Бельгии приняла резолюцию, осуждающую Азербайджан
Палата представителей Бельгии на своем пленарном заседании 17 июля приняла резолюцию, осуждающую военное нападение Азербайджана на армян Нагорного Карабаха и нарушение международного права.
Резолюция была принята единогласно.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, в принятой резолюции говорится, что действия Азербайджана против Нагорного Карабаха и его армянского населения противоречат основополагающим нормам международного права. Бельгийский законодательный орган подчеркнул, что стабильный и долгосрочный мир в регионе возможен только при взаимном уважении территориальной целостности Армении и Азербайджана. В резолюции однозначно осуждаются угрозы и риторика властей Азербайджана в контексте так называемого «Западного Азербайджана».
В резолюции также говорится о незаконном удерживании Азербайджаном бывших лидеров Нагорного Карабаха и непонятных судебных процессах. Решительно осуждая эту политику Азербайджана, его призывают освободить всех армянских пленных и гарантировать справедливое судебное разбирательство.
Палата представителей требует от Азербайджана обеспечить сохранение культурного и религиозного наследия Нагорного Карабаха и призывает разрешить миссии ЮНЕСКО посетить эту территорию для оценки ущерба.
Резолюция приветствует инициативу мирного договора и подчёркивает необходимость его подписания. Она призывает все стороны соблюдать положения договора.
Палата представителей призывает правительство Бельгии поддержать международное расследование военных преступлений, расширить консульское присутствие Бельгии в Армении и углубить гуманитарное и военное сотрудничество с официальным Ереваном.
Принятая резолюция также призывает ЕС применить адресные санкции против нарушителей прав человека, расширить миссию наблюдателей ЕС в Армении и пересмотреть отношения между ЕС и Азербайджаном, если Баку не продемонстрирует подлинную готовность к достижению мира.
Соавтор резолюции, депутат Палаты представителей Бельгии Мишель де Маегд в беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Брюсселе, говоря о резолюции, отметил, что с одной стороны, есть Азербайджан, который постоянно выдвигает новые предварительные условия для мира, а с другой — Армения, которая открыта к диалогу и требует только одного — уважения своего суверенитета.
«Мы должны оставаться на стороне закона и справедливости. Бельгия должна продолжать поддерживать Армению и ещё больше углублять сотрудничество с ней. Голосование по этому тексту — важный этап в этом процессе и ещё одно доказательство дружбы между двумя народами», — сказал Маегд.