Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը լիագումար նիստում Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև ընդունեց
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 17-ի լիագումար նիստի ընթացքում բանաձև ընդունեց ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, միջազգային իրավունքի խախտումները։
Բանաձևն ընդունվեց միաձայն։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված բանաձևում նշվում է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու դրա հայ բնակչության դեմ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին։ Բելգիայի օրենսդիր մարմինը ընդգծել է, որ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ փոխադարձաբար հարգվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բանաձևը հստակորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթի համատեքստում հնչող սպառնալիքներն ու հռետորաբանությունը։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ապօրինի պահմանն ու անհասկանալի դատավարություններին։ Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը՝ վերջինին կոչ է արվում ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և երաշխավորել արդար դատավարություն։
Ներկայացուցիչների պալատը Ադրբեջանից պահանջում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը և կոչ է անում թույլատրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մուտք գործել տարածք՝ վնասների գնահատման նպատակով։
Բանաձևը ողջունում է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնությունը և ընդգծում դրա ստորագրման հրատապությունը։ Կոչ է արվում բոլոր կողմերին հարգել այդ պայմանագրի դրույթները։
Ներկայացուցիչների պալատը Բելգիայի կառավարությանը հորդորում է աջակցել ռազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննությանը, ընդլայնել Բելգիայի հյուպատոսական ներկայությունը Հայաստանում, խորացնել մարդասիրական և ռազմական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։
Ընդունված բանաձևով ԵՄ-ին ևս կոչ է արվում կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ մարդու իրավունքներ խախտողների նկատմամբ, ընդլայնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, վերանայել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները, եթե Բաքուն չցուցաբերի իրական պատրաստակամություն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
Բանաձևի համահեղինակ, Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մաեգդը Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, խոսելով բանաձևի կարևորության մասին, նշել է, որ մի կողմից կա Ադրբեջանը, որն անընդհատ նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում խաղաղության համար, մյուս կողմից կա Հայաստանը, որը բաց է երկխոսության համար և պահանջում է միայն մեկ բան՝ հարգել իր ինքնիշխանությունը։
«Մենք պետք է մնանք օրենքի և արդարության կողմում։ Բելգիան պետք է շարունակի աջակցել Հայաստանին և ավելի խորացնի իր համագործակցությունը նրա հետ։ Այս տեքստի քվեարկությունն այս գործընթացում կարևոր փուլ է, մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ևս մեկ ապացույց»,- ասել է Մաեգդը։

Belgium's Chamber of Representatives condemns Azerbaijan for violating international law
The Belgian Chamber of Representatives adopted a resolution during its plenary session on July 17, condemning Azerbaijan’s military attack against the Armenians of Nagorno-Karabakh and its violations of international law.
The resolution was adopted unanimously.
According to an Armenpress correspondent in Brussels, the resolution states that Azerbaijan’s actions against Nagorno-Karabakh and its Armenian population contradict fundamental norms of international law.
The Belgian legislature emphasized that stable and lasting peace in the region is only possible if the territorial integrity of both Armenia and Azerbaijan is mutually respected. The resolution clearly condemns the threats and rhetoric of the Azerbaijani authorities in the context of the so-called “Western Azerbaijan” narrative.
It also addresses Baku’s illegal detention and inexplicable trials of former leaders of Nagorno-Karabakh. Strongly condemning this policy, the resolution calls for the release of all Armenian prisoners and the guarantee of fair trials.
The Chamber of Representatives demand that Azerbaijan ensure the preservation of Nagorno-Karabakh’s cultural and religious heritage, and called for allowing a UNESCO mission to enter the territory to assess the damage.
The resolution welcomes the initiative to sign a peace agreement and emphasized the urgency of its conclusion. It called on all parties to respect the provisions of such an agreement.
The Chamber urges the Belgian government to support an international investigation into war crimes, expand Belgium’s consular presence in Armenia, and deepen both humanitarian and military cooperation with Yerevan.
The resolution also calls on the European Union to impose targeted sanctions against human rights violators, expand the EU Monitoring Mission in Armenia, and reconsider EU-Azerbaijan relations if Baku does not demonstrate genuine committment to peace.
Michel De Maegd, co-author of the resolution and member of the Belgian House of Representatives, emphasized its significance in an interview with Armenpress. He noted that on one side is Azerbaijan, which constantly introduces new preconditions for peace, and on the other side is Armenia, which remains open to dialogue and demands only one thing -respect for its sovereignty.
“We must advocate for law and justice. Belgium must continue to support Armenia and further deepen cooperation with it. The vote on this resolution is an important step in that direction - yet another sign of friendship between our two peoples,” said De Maegd.