Նոր կառավարությունը կուժեղացնի Ուկրաինան և համագործակցության նոր փուլ կբացի ԱՄՆ-ի հետ. Զելենսկի
Կառավարության նորացումը պետք է ամրապնդի Ուկրաինան և կապահովի ավելի շատ համաձայնագրեր Միացյալ Նահանգների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հայտարարությունը։
Ըստ հրապարակման՝ Գերագույն ռադայի լիագումար նիստին Զելենսկին հայտարարել է, որ վերընտրվելուց հետո Ուկրաինայի նոր կառավարությունը պետք է պաշտպանության, պաշտպանական արտադրության ոլորտներում գործընկերների հետ կնքված բոլոր համաձայնագրերի, հուշագրերի, բոլոր կայունության ծրագրերի աուդիտ անցկացնի, որպեսզի պայմանավորվածությունները կատարվեն 100 տոկոսով՝ Ուկրաինայի շահերից ելնելով։
«Կլինեն նաև նոր համաձայնագրեր Միացյալ Նահանգների հետ, որոնք կամրապնդեն Ուկրաինայի դիրքերը, և որոնց համար մեզ անհրաժեշտ են փոփոխություններ Ամերիկայի հետ դիվանագիտական աշխատանքում», - ընդգծել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ պետությունը պետք է երաշխավորի ուկրաինացի զինվորների վստահությունը Պաշտպանության ուժերի ապահովման հարցում։ Եվ այդ նպատակով, ըստ նրա, մասնավորապես, կմեծացվի Ուկրաինայի ներքին տնտեսական ներուժը։
«Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի և, ընդհանուր առմամբ, ուկրաինական իշխանության համակարգի թարմացումը կապահովի այս խնդիրների իրականացումը», - եզրափակել է նա։
Հուլիսի 16-ին Գերագույն ռադան պաշտոնից ազատել է վարչապետ Դենիս Շմիհալի կառավարությունը, իսկ հուլիսի 17-ին պատգամավորները վարչապետի պաշտոնում նշանակել են Յուլյա Սվիրիդենկոյին։

Новое правительство усилит Украину и откроет новый этап сотрудничества с США: Зеленский
Обновление состава правительства должно укрепить Украину и обеспечить больше договоренностей с США. Как передает “Арменпресс”, об этом на заявлении президента Украины Владимира Зеленского сообщила РБК-Украина.
На пленарном заседании Верховной Рады Зеленский заявил, что после переизбрания новое правительство Украины должно провести аудит всех соглашений, меморандумов и всех программ стабильности, заключенных с партнерами в сфере обороны и оборонного производства, чтобы они были реализованы на 100% в интересах Украины.
“Будут и новые соглашения с Соединенными Штатами, что усилит позиции Украины и ради которых нам нужны изменения в дипломатической работе с Америкой”, - подчеркнул Зеленский.
По его словам, государство должно гарантировать уверенность украинских военнослужащих в обеспечении сил обороны. А для этого, по его словам, в частности, будет наращиваться внутренний экономический потенциал Украины.
“Обновление Кабинета министров Украины и в целом системы украинской власти обеспечит реализацию этих задач”, - заключил он.
16 июля Верховная Рада отправила в отставку правительство премьер-министра Дениса Шмыгаля, 17 июля депутаты назначили на пост премьер-министра Юлию Свириденко.