Թրամփը 150 երկրի համար միասնական մաքսատուրքեր կսահմանի՝ 10-15%-ի չափով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նախատեսում է 150 երկրից ներմուծվող ապրանքների համար սահմանել միասնական մաքսատուրք՝ 10-15%-ի չափով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Real America’s Voice հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Թրամփը նշել է, որ մեծ գումար է երկիր մտնում. միայն հունիսին, նրա խոսքով, եղել է 25 միլիարդ դոլարի ավելցուկ՝ չնայած մաքսատուրքերը դեռ չեն սկսել գործել։ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ ներկա մաքսատուրքերի մեծ մասը կապված է մեքենաների, դրանց պահեստամասերի, ալյումինի և պողպատի հետ, սակայն օգոստոսի 1-ից դրանք կտարածվեն նաև արտասահմանից ներմուծվող այլ ապրանքների վրա։
Թրամփն ավելի վաղ նամակներ էր ուղարկել մի շարք երկրների ղեկավարների՝ նրանց հայտնելով 25%, 30%, 40% և նույնիսկ 50% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։
«200 երկիր կա, ճի՞շտ է։ Մենք մնացած մոտ 150 երկրի համար կսահմանենք միասնական սակագին։ Մենք պարզապես մեկ սակագին կսահմանենք, և դա, հավանաբար, կկազմի 10% կամ 15%», - ասել է Թրամփը։
Սպիտակ տան ղեկավարը, սակայն, վերապահում է արել, որ «վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել»։
Նախագահը նաև նշել է, որ իր վարչակազմը «շատ մոտ է» Հնդկաստանի և ԵՄ-ի հետ առևտրային համաձայնագրերին։ Միևնույն ժամանակ, նա ասել է, որ չնայած Եվրոպան երկար ժամանակ առևտրային հարաբերություններում «վնաս է պատճառել Միացյալ Նահանգներին», սակայն այժմ «քաղաքավարի է վարվում» և նպատակ ունի գործարք կնքել։ Նա հիշեցրել է, որ ԵՄ-ի նկատմամբ օգոստոսի 1-ից գործելու են 30% մաքսատուրքեր։
Կանադայի հետ համաձայնագրի հնարավորության մասին հարցին Թրամփը պատասխանել է, դեռ շատ վաղ է ասել։ Նրա խոսքով՝ կանադացիները «շատ լուրջ վիրավորել են մեզ՝ ամերիկացի ֆերմերների նկատմամբ 400% մաքսատուրքեր սահմանելով»։

Трамп введет пошлины в размере 10–15% для 150 стран
Президент США Дональд Трамп объявил о планах ввести пошлины в размере 10–15% на товары, импортируемые из 150 стран. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью Real America’s Voice.
Трамп отметил, что в страну поступают большие деньги: только в июне, по его словам, наблюдался профицит в размере 25 миллиардов долларов, хотя пошлины ещё не вступили в силу. Президент США отметил, что большинство действующих пошлин касается автомобилей, их запчастей, алюминия и стали, но с 1 августа они будут применяться и к другим товарам, импортируемым из-за рубежа.
Ранее Трамп направил письма лидерам ряда стран, информируя их о введении пошлин в размере 25%, 30%, 40% и даже 50%.
«Там 200 стран, верно? Мы введём единый тариф для оставшихся примерно 150 стран. Мы просто введём один тариф, и он, вероятно, составит 10% или 15%», — сказал Трамп.
Глава аппарата Белого дома, однако, оговорился, что «окончательное решение ещё не принято».
Президент также отметил, что его администрация «очень близка» к заключению торговых соглашений с Индией и ЕС. В то же время он заявил, что, хотя Европа долгое время «наносила ущерб Соединённым Штатам» в торговых отношениях, сейчас она «ведёт себя вежливо» и нацелена на заключение сделки. Он напомнил, что с 1 августа в отношении ЕС будут действовать 30%-ные тарифы.
Отвечая на вопрос о возможности соглашения с Канадой, Трамп ответил, что пока рано об этом говорить. По его словам, канадцы «серьёзно обидели нас, введя 400%-ные тарифы для американских фермеров».