Գերմանիան և ԱՄՆ-ն Ուկրաինա կուղարկեն 2 Patriot համակարգ
Բեռլինը և Վաշինգտոնը պատրաստվում են Կիևին մատակարարել մոտ 2 միլիարդ եվրո արժողությամբ երկու Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը հուլիսի 14-ին Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթի հետ հանդիպումից հետո։
Գերմանիան առաջարկել է գնել ամերիկյան Patriot համակարգերը, որպեսզի դրանք փոխանցի Ուկրաինային։ Պիստորիուսը Վաշինգտոնում հայտնել է, որ բանակցությունները կշարունակվեն աշխատանքային մակարդակով՝ որոշելու վերջնական մանրամասները, այդ թվում՝ կայանքների և հրթիռների թիվը, որոնք կարող են ներառվել համաձայնագրում։
Պիստորիուսը նշել է, որ համաձայնագրի հասնելուց հետո առաջին Patriot-ը կարող է Ուկրաինա ուղարկվել ամիսների ընթացքում։
Գերմանիան իր Patriot համակարգերից երեքն արդեն տվել է Կիևին՝ իր մոտ թողնելով ինը համակարգ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է Ուկրաինային մեծ քանակությամբ զենք մատակարարել, և դրա համար կվճարի Եվրոպան։

Германия и США отправят в Украину 2 системы Patriot
Берлин и Вашингтон готовятся поставить Киеву две системы противовоздушной обороны Patriot стоимостью около 2 миллиардов евро. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на Reuters, об этом заявил министр обороны Германии Борис Писториус 14 июля после встречи с главой Пентагона Питом Хегсетом.
Германия предложила купить американские ЗРК Patriot для передачи их Украине. Писториус заявил в Вашингтоне, что переговоры продолжатся на рабочем уровне для определения окончательных деталей, включая количество установок и ракет, которые могут быть включены в соглашение.
Писториус отметил, что после достижения соглашения первые Patriot могут быть отправлены в Украину в течение нескольких месяцев.
Германия уже передала Киеву три своих ЗРК Patriot, оставив у себя девять.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Соединённые Штаты намерены поставить Украине крупную партию вооружения, оплатит ее Европа.