Քրդական բանվորական կուսակցության մարտիկներն այրել են զենքերը՝ սկսելով զինաթափման գործընթացը
Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) 30 մարտիկ Իրաքի հյուսիսում քարանձավի առջև այրել են իրենց զենքերը՝ խորհրդանշական սկիզբ դնելով Թուրքիայի դեմ 40 տարվա զինված պայքարին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Արարողությունը տեղի է ունեցել Իրաքի Սուլեյմանիյա քաղաքից 60 կմ հեռավորության վրա գտնվող Դուկան քաղաքի քարանձավներից մեկի մուտքի մոտ։ Տարածված տեսանյութերում մարտիկները, որոնց կեսը կանայք են, հերթով վայր են դնում իրենց տարբեր տեսակի զենքերը, որից հետո կրակ է բարձրանում դեպի երկինք։ Արարողությանը հետևել են քուրդ, իրաքցի և թուրք պաշտոնյաները։
ՔԲԿ-ի չորս հրամանատար թուրքերենով կարդացել են հայտարարություն՝ հայտնելով զինաթափման որոշման մասին։
«Մենք կամավոր կերպով ոչնչացնում ենք մեր զենքերը՝ ձեր ներկայությամբ, որպես բարի կամքի և վճռականության դրսևորում», – ասել է ՔԲԿ-ի բարձրաստիճան մարտիկներից մեկը, որից հետո նույն հայտարարությունն ընթերցվել է քրդերենով։
Առայժմ պարզ չէ, թե երբ տեղի կունենան զենքի հետագա հանձնումները։
ՔԲԿ-ն իր պայքարը սկսել էր 1984 թվականին՝ նպատակ ունենալով ստեղծել անկախ քրդական պետություն։ Հակամարտության ընթացքում զոհվել է ավելի քան 40 000 մարդ։

Бойцы Курдской рабочей партии сжигают оружие, начиная процесс разоружения
Тридцать бойцов Курдской рабочей партии (РПК) сожгли оружие перед пещерой на севере Ирака, символически ознаменовав конец 40-летней вооружённой борьбы с Турцией.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Reuters, церемония прошла у входа в одну из пещер в городе Дукан, в 60 км от иракского города Сулеймания. На видеороликах, распространяемых в сети, бойцы, половина из которых — женщины, по очереди складывают оружие, после чего в небо взмывает огонь. За церемонией наблюдали курдские, иракские и турецкие официальные лица.
Четыре командира РПК зачитали заявление на турецком языке, объявляющее о решении разоружиться.
«Мы добровольно уничтожаем наше оружие в вашем присутствии в знак доброй воли и решимости», — сказал высокопоставленный боец ​​РПК, после чего то же заявление было зачитано на курдском языке.
Пока неясно, когда состоится дальнейшая передача оружия.
РПК начала свою борьбу в 1984 году с целью создания независимого курдского государства. В ходе конфликта погибло более 40 000 человек.