ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական ցանկում ընդգրկվել են Երևանի ուրարտական ժառանգությունը, Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 47-րդ նստաշրջանում (Փարիզ) քննարկվել և հավանության են արժանացել Հայաստանի կողմից ներկայացված 2 հայտերը՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը», «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկելու վերաբերյալ:
Հայտերը պատրաստվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համակարգմամբ և պատվերով՝ «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն», «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ների կողմից՝ համապատասխան գիտնականների ներգրավմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նստաշրջանն ընթանում է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում հուլիսի 6-16-ը: ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ դեսպան Արամ Հակոբյանը: ԿԳՄՍ նախարարությունից նստաշրջանին մասնակցում է Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը՝ որպես 1972 թ. կոնվենցիայի համակարգող։
«Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և ՀՀ Կոտայքի մարզի «Գառնի հնագիտական համալիրը և «Քարերի սիմֆոնիան»» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում Հայաստանի կողմից գրանցվող 6-րդ և 7-րդ հայտերն են: Առաջին 4-ը գրանցվել են 1995 թվականին. դրանք են՝ Դվին քաղաքի հնավայրը, Երերույքի տաճարը և հնավայրը, Նորավանքը և Ամաղու գետի վերին հովիտը, Տաթևի վանքը, Տաթևի անապատը և Որոտան գետի հովտի հարակից տարածքները, 5-րդը՝ 2024 թվականին՝ Տիրինկատար հնավայրի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտը (ցանկերին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հիմնական ցանկում Հայաստանից գրանցված են Սանահինի և Հաղպատի վանքերը, Էջմիածնի Մայր տաճարը, եկեղեցիները և Զվարթնոց հնավայրը, Գեղարդի վանքը և Ազատ գետի վերին հովիտը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում հուշարձանի գրանցումը պարտադիր և նախնական պայման է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում նոր հուշարձաններ գրանցելու համար: Այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակակական է։

Урартское наследие Еревана, Археологический комплекс Гарни и «Симфония камней» включены в предварительный список ЮНЕСКО
XLVII сессия Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО (Париж) обсудила и одобрила две заявки, представленные Арменией, на включение в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО  объектов «Урартское наследие Еревана», «Археологический комплекс Гарни и «Симфония камней».
Заявки были подготовлены по согласованию и заказу Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», «Служба по охране историко-культурных заповедников-музеев и исторической среды» с привлечением соответствующих учёных.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МОНКС, сессия проходит в столице Франции Париже с 6 по 16 июля. Делегацию РА возглавляет посол Республики Армения в ЮНЕСКО Арам Акобян. В заседании в качестве координатора Конвенции 1972 года принимает участие начальник Управления охраны памятников истории и культуры МОНКС Арутюн Ванян.
«Урартское наследие Еревана», «Археологический комплекс Гарни и «Симфония камней» в Котайкской области Республики Армения» — это шестая и седьмая заявки, поданные Арменией в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Первые 4 объекта были зарегистрированы в 1995 году. Это: древнее городище Двин, храм и древнее городище Ереруйк, Нораванк и верхняя долина реки Амагу, монастырь Татев, пустыня Татев и прилегающие районы долины реки Воротан, пятый объект, в 2024 году, – «Вишапи Карер» (Камни Дракона) и культурный ландшафт древнего городища Тиринкатар (списки можно найти по следующей ссылке:
Основной список Всемирного наследия ЮНЕСКО включает монастыри Санаин и Ахпат, Эчмиадзин, церкви и древнее городище Звартноц, монастырь Гегард и верхняя долина реки Азат.
Регистрация памятника в предварительном списке Всемирного наследия ЮНЕСКО является обязательным и предварительным условием для регистрации новых памятников в Списке Всемирного наследия ЮНЕСКО. Работа в этом направлении продолжается.