Վաշինգտոնն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղությունը խթանելու ջանքերին․ Թեմի Բրյուս
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության խթանմանն ուղղված ջանքերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսն՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ ընթացող գործընթացին։
Ճեպազրույցի ընթացքում Թեմի Բրյուսն անդրադարձել է հարցին, թե արդյոք Վաշինգտոնը կոնկրետ պլան կամ առաջարկ ունի՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրին։
«Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղությունը և կայունությունը խթանելու ջանքերին։ Մենք նաև հետևում ենք մամուլի հաղորդագրություններին և կիսելու որևէ լրացուցիչ տեղեկատվություն չունենք»,-նշել է Բրյուսը:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի մոտեցումները խոսում են այն մասին, որ Միացյալ Նահանգների ներկա վարչակազմն աշխատում է խաղաղության համար:
«Նրանք կանեն այն, ինչ պետք է և կգնան այնտեղ, որտեղ պետք է: Դա չի նվազել: Դա պայմանավորված է նրանով, որ դա Ամերիկան կրկին մեծ դարձնելու հանձնառության միջուկն է, որն, իհարկե, բարելավում է մեր շրջապատող աշխարհի վիճակը»,-ասել է Թեմի Բրյուսը:

Вашингтон поддерживает усилия по установлению мира на Южном Кавказе: Тэмми Брюс
Как передает “Арменпресс”, об этом заявила пресс-секретарь Госдепартамента США Тэмми Брюс в ходе брифинга для журналистов, коснувшись продолжающегося мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
Тэмми Брюс затронула вопрос, есть ли у Вашингтона конкретный план или предложение по поддержке мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
“Соединенные Штаты поддерживают усилия по содействию миру и стабильности на Южном Кавказе. Мы также следим за сообщениями в СМИ и не располагаем какой-либо дополнительной информацией для распространения”, - отметила Брюс.
Она заметила, что подходы администрации президента США Дональда Трампа и госсекретаря Марко Рубио свидетельствуют о том, что нынешняя администрация Соединенных Штатов стремится к миру.
“Они сделают то, что нужно, и пойдут туда, куда нужно. Потому что это основа нашей приверженности к идее сделать Америку снова великой, что, конечно же, улучшает состояние окружающего нас мира”, - заключила Тэмми Брюс.