ՌԴ-ն կպաշտպանի Ադրբեջանում ձերբակալված ռուսաստանցիներին, կապի մեջ է Բաքվի հետ. Պեսկով
Կրեմլը ուշադրություն է դարձրել Ադրբեջանում ձերբակալված ռուսաստանցիների տեսագրություններին, Մոսկվան կպաշտպանի նրանց օրինական շահերը բոլոր հնարավոր միջոցներով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովին։
«Իսկապես, մենք տեսանք, ուշադիր դիտեցինք բոլոր տեսագրությունները։ Մենք ուշադրություն դարձրինք բոլոր մանրամասներին։ Մենք կպաշտպանենք մեր քաղաքացիների օրինական շահերը դիվանագիտական ուղիներով և կօգտագործենք դրա համար բոլոր հնարավոր միջոցները», - ասել է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Կրեմլն ուշադրություն դարձրել է ձերբակալվածների արյունոտ և այտուցված դեմքերին։
Կրեմլի խոսնակը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը մշտական կապի մեջ է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի հետ. նրանք քննարկում են Եկատերինբուրգում և Բաքվում տեղի ունեցած աղմկահարույց իրադարձությունների հետաքննության հետ կապված բոլոր խնդրահարույց հարցերը։
«Ներկայում Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը մշտական կապի մեջ է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի հետ. այդ շփումների ընթացքում նրանք կարգավորում են խնդրահարույց թվացող հարցերը», - ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ Եկատերինբուրգում ձերբակալությունները կատարվել են այդ թվում Ադրբեջանի քաղաքացիների դեմ իրականացված հանցագործությունների հետաքննության շրջանակներում։
Հունիսի 27-ին ՌԴ անվտանգության ուժերը խուզարկություններ են անցկացրել Եկատերինբուրգում՝ ձերբակալելով մի քանի ադրբեջանցիների՝ կապված տարիներ առաջ տեղի ունեցած սպանությունների հետ։ Ձերբակալությունների ընթացքում երկու մարդ մահացել էր։ ՌԴ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ նրանցից մեկի մահվան պատճառ է դարձել սրտային անբավարարությունը։ Զոհերի մարմինները տեղափոխվել են Ադրբեջան, որտեղ պարզվել է, որ մահը վրա է հասել բռնության հետևանքով։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Ադրբեջանի քաղաքացիների և ադրբեջանական ծագում ունեցող անձանց առանձնակի դաժանությամբ և խոշտանգումներով կանխամտածված սպանության փաստով։
Բաքուն այս իրադարձություններից հետո արշավ է սկսել Մոսկվայի դեմ։ Հունիսի 30-ին խուզարկություններ են անցկացվել Բաքվում գտնվող ռուսական «Sputnik Ադրբեջան» գործակալության գրասենյակում, որի ղեկավարը և գլխավոր խմբագիրը 4 ամսով կալանավորվել են։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել լրագրողների ձերբակալության առնչությամբ։
Բաքվում 4 ամսով կալանավորվել է նաև ՌԴ 8 քաղաքացի, որոնց մեղադրել են կազմակերպված հանցավոր խմբավորմանը մասնակցության, Իրանից թմրանյութեր տեղափոխելու և կիբեռհանցագործությունների մեջ։

Россия будет защищать задержанных в Азербайджане россиян, Москва на связи с Баку — Песков
Кремль обратил внимание на видеозаписи задержанных в Азербайджане россиян, Москва будет защищать их законные интересы всеми возможными способами. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил «Интерфакс» со ссылкой на пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова.
«Действительно, мы видели, внимательно посмотрели все видеозаписи. Мы обратили внимание на все детали. Мы будем защищать законные интересы наших граждан по дипломатическим каналам и будем использовать для этого все возможные средства», — заявил Песков журналистам, отвечая на вопрос, обратил ли Кремль внимание на окровавленные и опухшие лица задержанных.
Представитель Кремля также сообщил, что председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин находится на постоянной связи с генеральным прокурором Азербайджана Кямраном Алиевым. Они обсуждают все проблемные вопросы, связанные с расследованием скандальных событий, произошедших в Екатеринбурге и Баку.
«В настоящее время председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин находится в постоянном контакте с генеральным прокурором Азербайджана. В ходе этих контактов решаются вопросы, которые кажутся проблемными», — сказал Песков.
Он отметил, что аресты в Екатеринбурге были произведены в рамках расследования преступлений, совершенных в том числе в отношении граждан Азербайджана.
27 июня российские силовики провели обыски в Екатеринбурге, задержав нескольких азербайджанцев в связи с убийствами, которые произошли много лет назад. При задержаниях два человека скончались. Следственный комитет России сообщил, что причиной смерти одного из них стала сердечная недостаточность. Тела погибших были переданы в Азербайджан, где заявили, что смерть наступила в результате насилия. Генеральная прокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело по факту умышленного убийства граждан Азербайджана и лиц азербайджанской национальности с особой жестокостью и пытками.
После этих событий Баку развернул кампанию против Москвы. 30 июня в офисе российского информационного агентства «Sputnik Азербайджан» в Баку прошли обыски, а его директор и главный редактор были задержаны на 4 месяца. МИД России выразил протест в связи с арестом журналистов.
В Баку также задержаны на 4 месяца 8 граждан России, обвиняемых в участии в организованной преступной группировке, перевозке наркотиков из Ирана и киберпреступности.