Թրամփը չեղարկել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման կատարողական հրամանագիր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տունը։
Հրամանագրում նշվում է, որ նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումից հետո, վերջին վեց ամիսների զարգացումների արդյունքում Սիրիան վերափոխվել է նոր կառավարության օրոք՝ նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի գլխավորությամբ։
Reuters-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթին, նշում է, որ միևնույն ժամանակ ուժի մեջ են մնում նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի, նրա համախոհների, մարդու իրավունքները խախտողների, թմրանյութերի մաքսանենգությամբ զբաղվողների, քիմիական զենքի ծրագրի մասնակիցների, Իսլամական պետության հետ կապված խմբերի, ինչպես նաև Իրանի կողմից աջակցվող խմբերի դեմ պատժամիջոցները։
Հրամանագիրը թույլ կտա վերջ դնել միջազգային ֆինանսական համակարգից Սիրիայի մեկուսացմանը, մեղմացնել Դամասկոսի դեմ գործող արտահանման վերահսկողության միջոցառումները։ Բացի այդ, փաստաթուղթը նախատեսում է, որ ԱՄՆ-ն կուսումնասիրի Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը ՄԱԿ-ի մակարդակով։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ աշ-Շիբանին X սոցիալական հարթակում հայտնել է, որ Դոնալդ Թրամփի կողմից պատժամիջոցների չեղարկումը «դուռ կբացի երկար սպասված վերակառուցման և զարգացման համար», ինչպես նաև կբացի երկիրը միջազգային համայնքի համար։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն ևս հայտարարել էր, որ կվերացնի Սիրիայի դեմ բոլոր տնտեսական պատժամիջոցները՝ օգնելու սիրիացի ժողովրդին վերականգնել երկիրը։

US President Donald Trump has signed an executive order ending many U.S. economic sanctions on Syria, following through on a promise he made to the country’s new interim leader, AP reported.
White House press secretary Karoline Leavitt said the move was designed to “promote and support the country’s path to stability and peace,” according to AP.
The executive order is meant to “end the country’s isolation from the international financial system, setting the stage for global commerce and galvanizing investments from its neighbors in the region, as well as from the United States,” Treasury’s acting undersecretary for terrorism and financial intelligence, Brad Smith, told reporters on a call Monday to preview the administration’s action, according to AP.
Monday’s actions do not rescind sanctions imposed on ousted former President Bashar Assad, his top aides, family members and officials who had been determined to have committed human rights abuses or been involved in drug trafficking or part of Syria’s chemical weapons program, according to AP.
The EU had likewise earlier announced intentions to lift its sanctions on Syria to help the country develop.