Թրամփը չեղարկել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման կատարողական հրամանագիր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տունը։
Հրամանագրում նշվում է, որ նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումից հետո, վերջին վեց ամիսների զարգացումների արդյունքում Սիրիան վերափոխվել է նոր կառավարության օրոք՝ նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի գլխավորությամբ։
Reuters-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթին, նշում է, որ միևնույն ժամանակ ուժի մեջ են մնում նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի, նրա համախոհների, մարդու իրավունքները խախտողների, թմրանյութերի մաքսանենգությամբ զբաղվողների, քիմիական զենքի ծրագրի մասնակիցների, Իսլամական պետության հետ կապված խմբերի, ինչպես նաև Իրանի կողմից աջակցվող խմբերի դեմ պատժամիջոցները։
Հրամանագիրը թույլ կտա վերջ դնել միջազգային ֆինանսական համակարգից Սիրիայի մեկուսացմանը, մեղմացնել Դամասկոսի դեմ գործող արտահանման վերահսկողության միջոցառումները։ Բացի այդ, փաստաթուղթը նախատեսում է, որ ԱՄՆ-ն կուսումնասիրի Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը ՄԱԿ-ի մակարդակով։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ աշ-Շիբանին X սոցիալական հարթակում հայտնել է, որ Դոնալդ Թրամփի կողմից պատժամիջոցների չեղարկումը «դուռ կբացի երկար սպասված վերակառուցման և զարգացման համար», ինչպես նաև կբացի երկիրը միջազգային համայնքի համար։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն ևս հայտարարել էր, որ կվերացնի Սիրիայի դեմ բոլոր տնտեսական պատժամիջոցները՝ օգնելու սիրիացի ժողովրդին վերականգնել երկիրը։

Трамп отменил санкции против Сирии
Президент США Дональд Трамп подписал указ о смягчении санкций против Сирии. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил Белый дом.
В указе говорится, что после свержения режима бывшего президента Башара Асада в результате событий последних шести месяцев Сирия трансформировалась под властью нового правительства во главе с президентом Ахмедом аш-Шараа.
Агентство Reuters со ссылкой на пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Левитт отмечает, что при этом санкции против бывшего президента Башара Асада, его соратников, нарушителей прав человека, наркоторговцев, участников программы химического оружия, группировок, связанных с “Исламским государством”, а также группировок, поддерживаемых Ираном, останутся в силе.
Указ позволит прекратить изоляцию Сирии от международной финансовой системы и смягчить меры экспортного контроля в отношении Дамаска. Кроме того, в документе оговаривается, что США рассмотрят вопрос смягчения санкций против Сирии на уровне ООН.
Министр иностранных дел Сирии Асад аль-Шибани заявил на социальной платформе X, что отмена санкций Дональдом Трампом “откроет дверь для долгожданного восстановления и развития”, а также откроет страну международному сообществу.
Ранее ЕС также объявил, что отменит все экономические санкции против Сирии, чтобы помочь сирийскому народу восстановить свою страну.