Գուտերեշը կողմ է արտահայտվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում վետոյի իրավունքի սահմանափակմանը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը կարծիք է հայտնել, որ օգտակար կլիներ սահմանափակել վետոյի իրավունքը համաշխարհային կազմակերպության Անվտանգության խորհրդում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է իսպանական TVE հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«ՄԱԿ-ը շատ ընդգրկուն խումբ է։ Եվ կա մի հիմնարար խնդիր, որն Անվտանգության խորհուրդն է», - ասել է նա:
Գլխավոր քարտուղարի կարծիքով՝ ՄԱԿ ԱԽ-ն «չունի լեգիտիմություն՝ ներկայացնելու այսօրվա աշխարհը»: Ինչպես կարծում է Գուտերեշը, անհրաժեշտ է ընդլայնել Խորհրդի մշտական և ոչ մշտական անդամների թիվը:
«Իմ կարծիքով՝ օգտակար կլինի սահմանափակել վետոյի իրավունքը որոշ հանգամանքներում, որոնք բացարձակապես անթույլատրելի են, օրինակ՝ ցեղասպանության ռիսկը», - հավելել է նա:
Միևնույն ժամանակ գլխավոր քարտուղարը հավելել է, որ նման բարեփոխումները բարդ է իրականացնել, և որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն «արդյունավետության խնդիր ունի»:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ունի 10 ոչ մշտական անդամ, ամեն տարի ռոտացիայի շրջանակներում փոխվում է հինգ պետություն: Ի տարբերություն մշտական անդամների «հնգյակի» (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա), նրանք վետոյի իրավունք չունեն։
Ավելի վաղ Գուտերեշը հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի երկրների մեծ մասն ընդունում է այդ մարմինը բարեփոխելու անհրաժեշտությունը։
Միևնույն ժամանակ նա տարօրինակ է համարում պետությունների ռազմական ծախսերի ավելացումը և միջազգային համագործակցության և մարդասիրական օգնության ծախսերի կրճատումը։
Հունիսի 24-25-ին Հաագայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում դաշինքի երկրների ղեկավարները համաձայնել են պաշտպանության ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 5%-ի:

Гутерриш выступил за ограничение права вето в Совете Безопасности ООН
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш высказал мнение, что было бы полезно ограничить право вето в Совете Безопасности всемирной организации. Как передает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью испанской телекомпании TVE.
“ООН - это очень широкая группа. И есть фундаментальная проблема, которой является Совет безопасности”, - сказал он.
Он продолжил, что Совет Безопасности ООН “не имеет легитимности представлять сегодняшний мир”. Гутерриш считает, что необходимо расширить число постоянных и непостоянных членов Совета.
“На мой взгляд, было бы полезно ограничить право вето в некоторых обстоятельствах, которые абсолютно недопустимы, например, риск геноцида”, - добавил он.
Генеральный секретарь заметил, что такие реформы трудно осуществить, а у Совета Безопасности ООН “есть проблема с эффективностью”.
В Совете Безопасности ООН 10 непостоянных членов, пять из которых сменяются каждый год. В отличие от пятерки постоянных членов (Россия, Великобритания, Китай, США и Франция) они не имеют права вето.
Ранее Гутерриш заявлял, что большинство государств - членов ООН признают необходимость реформирования органа.
При этом он считает странным, что государства увеличивают военные расходы и сокращают расходы на международное сотрудничество и гуманитарную помощь.
В ходе саммита НАТО в Гааге 24–25 июня лидеры стран альянса договорились об увеличении расходов на оборону до 5% ВВП.