Կանադան կչեղարկի թվային ծառայությունների հարկը՝ ԱՄՆ-ի հետ առևտրային բանակցություններն առաջ մղելու համար
Կանադան որոշում է ընդունել է չեղարկել թվային ծառայությունների հարկը՝ Միացյալ Նահանգների հետ առևտրային բանակցությունները վերսկսելու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Կանադայի ֆինանսների նախարարությունը:
Գերատեսչության տվյալներով՝ երկրի ֆինանսների նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը հայտարարել է թվային ծառայությունների հարկի չեղարկման մասին՝ «ԱՄՆ-ի հետ փոխշահավետ, համապարփակ առևտրային համաձայնագրի ակնկալիքով»: Ինչպես հաղորդել է նախարարությունը՝ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համաձայնության են եկել վերսկսել բանակցությունները՝ «մինչև 2025 թվականի հուլիսի 21-ը համաձայնագիր կնքելու նպատակով»:
Ինչպես նշել է գերատեսչությունը, հարկի գանձումը, որը նախատեսված է 2025 թվականի հունիսի 30-ին, կդադարեցվի, իսկ  նախարար Շամպանը «շուտով կներկայացնի օրինագիծ թվային ծառայությունների հարկի մասին օրենքը չեղարկելու վերաբերյալ»: Նշվում է, որ Կանադայի նոր կառավարությունը «մասնակցում է ԱՄՆ-ի հետ նոր տնտեսական գործընկերության և անվտանգության բնագավառում գործընկերության շուրջ բարդ բանակցություններին, որը կենտրոնացած է կանադացի աշխատողների և ձեռնարկությունների համար լավագույն գործարք ստանալու վրա»:
Հունիսի 27-ին նախագահ Թրամփը հայտարարել է, որ հրաժարվում է շարունակել Կանադայի հետ երկխոսությունը երկրների միջև առևտրային համաձայնագրի շուրջ։ ԱՄՆ-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ իր որոշումը կապված է ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունների համար թվային ծառայությունների հարկ սահմանելու՝ Օտտավայի մտադրության հետ։ Թրամփը մեղադրել է Կանադայի իշխանություններին «Եվրամիությանը պատճենելու» մեջ:

Канада отменит налог на цифровые услуги для продвижения торговых переговоров с США
Канада решила отменить налог на цифровые услуги для возобновления торговых переговоров с США. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило Министерство финансов Канады.
По данным ведомства, министр финансов страны Франсуа-Филипп Шампань объявил об отмене налога на цифровые услуги «в ожидании взаимовыгодного, всеобъемлющего торгового соглашения с США». По данным министерства, премьер-министр Канады Марк Карни и президент США Дональд Трамп договорились возобновить переговоры «с целью заключения соглашения к 21 июля 2025 года».
Как отмечает ведомство, сбор налога, запланированный на 30 июня 2025 года, будет приостановлен, а министр Шампань «вскоре внесет законопроект об отмене Закона о налоге на цифровые услуги». Отмечается, что новое правительство Канады «участвует в сложных переговорах о новом экономическом партнерстве и партнерстве в области безопасности с США, сосредоточенном на получении наилучшей сделки для канадских рабочих и предприятий».
27 июня президент Трамп заявил, что отказывается продолжать диалог с Канадой о торговом соглашении между странами. Американский лидер подчеркнул, что его решение связано с намерением Оттавы ввести налог на цифровые услуги для американских технологических компаний. Трамп обвинил канадские власти в «копировании Евросоюза».