Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի եզրափակիչ փուլին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի Պարզ լճի տարածքում, ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի եզրափակիչ փուլին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, չորրորդ անգամ անցկացվող մրցաշարի եզրափակիչ փուլին մասնակցել են հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային և համայնքային փուլերում: Մրցաշարին մասնակցել է 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ)՝ հաղթահարով 5000 մետր մրցատարածությունը: ՀՀ 10 մարզերում և Երևան քաղաքում 2025 թվականի մայիս ամսվա ընթացքում անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի 1-ին՝ մարզային փուլը, որին 381 դպրոցի 2667 աշակերտ է մասնակցել:
Եզրափակիչ փուլի 1-ին տեղը զբաղեցրել է Սյունիքի մարզի Կապանի Հունան Ավետիսյանի անվան թիվ 9 ավագ դպրոցը, 2-րդ տեղը՝ Վայոց ձորի մարզի Արենիի միջնակարգ դպրոցը, 3-րդ տեղը՝  Արարատի մարզի Ուրցաձորի միջնակարգ դպրոցը: 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված դպրոցների թիմերը և մասնակիցները պարգևատրվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով և դրամական պարգևներով: Մասնավորապես՝ առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը ստացել է 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը ստացել է 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ, երկրորդ և երրորդ տեղերը, համապատասխանաբար, 500 հազար դրամ ուսուցիչը, 100 հազարական դրամ՝ աշակերտները, 300 հազար դրամ՝ ուսուցիչը և 75 հազարական դրամ՝ աշակերտները:
Ըստ աղբյուրի՝ հաղթող թիմերին պարգևները հանձնել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը,  Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին  հերթական մրցաշարի առիթով և գոհունակությամբ նշել, որ ամեն տարի մրցաշարին մասնակցող դպրոցների և աշակերտների թիվն աճում է: Վարչապետը ներկայացրել է առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես, որ այս տարվանից նախատեսվում է լողի մրցաշարն անցկացնել դպրոցականների ձևաչափով՝ լողավազաններում: Երկրի ղեկավարը տեղեկացրել է նաև, որ նախատեսվում է հեղինակային երգի դպրոցականների փառատոն անցկացնել. «Մենք ուզում ենք, որ համայնքների, երեխաների, ուսուցիչների համար դասապրոցեսից դուրս դպրոցը շարունակի մնալ կյանքի կենտրոն: Դպրոցը, իսկապես, մեր կյանքի կիզակետն է, մանավանդ, որ մենք հիմա ինչից խոսում ենք, հասկանում ենք, որ բոլոր հարցերի լուծումն անցնում է կրթության միջոցով: Նույնիսկ՝ հանրային առողջապահության ոլորտում բազմաթիվ պրոբլեմներ կապված են մեր կյանքի ոճից, որտեղ ոչ թե ուզում ենք ինչ-որ բան պակասեցնել, այլ  ուզում ենք կյանքի ոճի մեջ ավելի շատ շարժում, սպորտ, ֆիզկուլտուրա ունենալ, որպեսզի կյանքն ավելի երկար և ավելի հաճույքով կարողանանք վայելել»։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին մրցաշարի կազմակերպման, անցկացման համար և ընդգծել լավագույն այս  ավանդույթների շարունակականության ապահովման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը:

Никол Пашинян присутствовал на финальном туре «Кубка премьер-министра Республики Армения» по командному шоссейному бегу
Премьер-министр Никол Пашинян на территории около озера Парз в Тавушской области присутствовал на финальном туре соревнования “Кубка премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, в финальном туре соревнования, которое проводился в четвертый раз, приняли участие лучшие команды школ республики, победившие в областном и районном турах. В турнире приняли участие 11 команд, в каждой из которых по 7 учеников (5 мальчиков, 2 девушки), которые преодолели дистанцию в 5000 метров. В региональных турах соревнования приняли участие более 2667 учеников из 381 государственного образовательного учреждения Республики Армения.
Первое место заняла средняя школа № 9 имени Унана Аветисяна города Капан Сюникской области, второе место — средняя школа Арени Вайоцдзорской области, а третье место — средняя школа Урцадзора Араратской области. Победители и призеры турнира были награждены грамотами министерства образования науки, культуры и спорта, кубками, медалями, а также денежными призами. Школа, занявшая первое место, получила 4 млн драмов, второе место — 2 млн 500 тыс драмов, третье место — 1 млн 500 тыс драмов. Учитель физкультуры команды, занявшей первое место, получил 700 тыс драмов, а каждый из 7 учеников-членов команды — по 150 тыс драмов. За второе и третье места были установлены премии в размере 500 тыс драмов для учителя, по 100 тыс драмов для учеников, и 300 тыс драмов для учителя и по 75 тыс драмов для учеников соответственно.
Согласно источнику, командам-победителям награды вручили премьер-министром Республики Армения Никол Пашинян, министр здравоохранения Анаит Аванесян и министр образования, науки, культуры и спорта Жанной Андреасян.
В своей речи Никол Пашинян поздравил присутствующих с проведением очередного турнира и с удовлетворением отметил, что число участвующих в турнире школ и учащихся растет с каждым годом. Премьер-министр представил предстоящие программы, в частности, с этого года планируется проведение турнира по плаванию среди школьников, в бассейнах. Глава государства также сообщил, что планируется проведение среди школьников фестиваля авторской песни: «Мы хотим, чтобы школа продолжала оставаться центром жизни для общин, детей и учителей за пределами классного процесса. Школа действительно является центром нашей жизни, тем более, что то, о чем мы сейчас говорим, мы понимаем, что решение всех вопросов — это образование. Даже в сфере общественного здравоохранения многие проблемы связаны с нашим образом жизни, где мы не хотим ничего урезать, а хотим, чтобы в нашем образе жизни было больше движения, спорта и физкультуры, чтобы мы могли дольше и с большим удовольствием наслаждаться жизнью».
Никол Пашинян поблагодарил всех за организацию и проведение турнира и подчеркнул важность и необходимость обеспечения преемственности этих лучших традиций.