Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարը կարող է ազդել ՌԴ-Ուկրաինա բանակցությունների վրա. Ուիթքոֆ
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հույս ունի, որ Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարը կնպաստի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև իրադրության խաղաղ կարգավորմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Սա կարող է վերաբերել նաև Ուկրաինային և Ռուսաստանին», - ասել է Ուիթքոֆը։
Նա հավելել է որ հույս ունի, որ «մարդիկ կտեսնեն, թե ինչ է տեղի ունենում Իրանում և կասեն. «Գիտե՞ք ինչ, մենք նույնպես ցանկանում ենք այդ հաշտության գործընթացի մի մասը լինել»։
Հունիսի 24-ի գիշերը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարի ուժի մեջ մտնելու մասին։ Ավելի ուշ երկու երկրներն էլ հաստատեցին հրադադարը։

Перемирие между Израилем и Ираном может повлиять на переговоры России и Украины - Уиткофф
Спецпредставитель президента США Стив Уиткофф надеется, что перемирие между Израилем и Ираном будет способствовать мирному урегулированию ситуации между Россией и Украиной. Как сообщает «Арменпресс», об этом он сказал в интервью CNBC.
«Это может касаться и Украины, и России», — сказал Виткофф.
Он добавил, что надеется, что «люди увидят, что происходит в Иране, и скажут: «Знаете что, мы тоже хотим быть частью этого процесса примирения».
В ночь на 24 июня президент США Дональд Трамп объявил о вступлении в силу перемирия между Израилем и Ираном. Позже обе страны подтвердили прекращение огня.