«Կրթվելը նորաձև է» շարժման 43-րդ հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը
ՀՀ կառավարության առաջին շենքում հունիսի 25-ին կայացել է «Կրթվելը նորաձև է» շարժման 43-րդ հանդիպումը, որի հատուկ հյուրն էր հայ անվանի քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Իմ քայլը» հիմնադրամից, բանախոսությունների շարքը բացել է «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ իրական զարգացման, կրթության և առաջընթացի ուղին սկսվում է իրականությունը` ինչպես որ է, առանց սեթևեթանքի ընդունելուց, սեփական չիմացությունը խոստովանելու խիզախությունից։
Վիգեն Ավետիսն իր խոսքում նշել է. «Նայում եմ ձեզ ու տեսնում վերածնվող Հայաստան: Այս բանախոսություններն էլ դրա օրինակ են: Մինչև երեկ գիշեր ինձ հորդորում էին չգալ, չմասնակցել շարժմանն ու չխոսել այս հարթակից, բայց ես ազատ մարդ եմ, ազատ` իմ որոշումներում, որոնց վրա ոչ ոք չի կարող ազդել` նույնիսկ վարչապետը»։ Նրա խոսքով` մենք այսօր ամեն ինչ ունենք՝ բացի գեղեցիկը գնահատելու ունակությունից։ Իսկ այդ գեղեցկությունը տեսնել, նկատել կարող է միայն կրթված մարդը։ Ըստ աղբյուրի՝ Վիգեն Ավետիսը կարծում է, որ կիրթ մարդը այն մարդն է, ով խոսում է հարուստ բառապաշարով, խնամքով է վերաբերվում հայերեն լեզվին, խուսափում է հայհոյանքներից և գնահատում է խոսքի ուժը։
Բանախոսություններին հաջորդել է մշակութային հատվածը, որում հանդես են եկել «Քամանչա» ժողովրդական նվագարանների համույթը և Սոֆի Դևոյանի պարարվեստի դպրոցի սան Վանուհի Հովհաննիսյանը։ Սուրճի ընդմիջման ժամանակ մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ավելի անմիջական շփվելու բանախոսների հետ, հարցեր ուղղելու, լուսանկարվելու կամ պարզապես կիսվելու իրենց մտքերով։
«Հանդիպման եզրափակիչ բանախոսությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանինն էր՝ «Իրական Հայաստան» խորագրով։ Նա խոսեց արժեհամակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին` նշելով, որ կրթված, գիտակից և պետության արժեքը գիտակցող քաղաքացին մեր երկրի հզորացման առանցքային դերում է։
Հարցուպատասխանի հատվածում հնչեցին կարևոր հարցադրումներ՝ արտագաղթի կանխման, գյուղաբնակ բնակչության մայրաքաղաք տեղափոխման, հասարակության արժեհամակարգի փոփոխման, պետական կառավարման արդյունավետության, թվայնացման և աշխատավարձերի վերաբերյալ»,- հայտնում են «Իմ Քայլը» հիմնադրամից՝ հավելելով. ««Կրթվելը նորաձև է» շարժման այս բանախոսությունները իրավամբ եզակի են իրենց ձևաչափով, և կոչ ենք անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր ուզում են մասնակցել շարժմանը, գրանցվել հետևյալ հղումով` https://forms.gle/14TU9paSzmZrKeps5 և հասցնել ներկա լինել այս ամռան վերջին բանախոսություններին:

В 43-й встрече движения «Образование — это модно» приняли участие премьер-министр Пашинян и скульптор Виген Аветис
В здании правительства Армении сегодня состоялась 43-я встреча движения «Образование — это модно».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе фонда «Мой шаг», атмосфера была теплой, непринужденной и непосредственной, а специальным гостем встречи стал известный армянский скульптор Виген Аветис.
Цикл выступлений открыла исполнительный директор фонда «Мой шаг», супруга премьер-министра Армении Анна Акопян. В своей речи г-жа Акопян представила предстоящие дни последних летних выступлений движения: 28 июня, 4, 6 и 13 июля. Она подчеркнула, что путь к настоящему развитию, образованию и прогрессу начинается с принятия реальности такой, какая она есть, храбро признавая то, чего не знаешь.
Скульптор Виген Аветис вышел на сцену взволнованным. Он обратился к аудитории со словами: «Я смотрю на вас и вижу возрождающуюся Армению. Эти выступления — пример тому. До вчерашнего вечера меня настоятельно просили не приходить, не участвовать в движении и не выступать с этой трибуны, но я свободный человек, свободный в своих решениях, на которые никто не может повлиять, даже премьер-министр».
По его словам, сегодня у нас есть все, кроме способности ценить красоту. И только образованный человек может увидеть и заметить эту красоту. Господин Аветис считает, что образованный человек — это человек, который говорит с богатым словарным запасом, бережно относится к армянскому языку, избегает ругательств и ценит силу речи.
За выступлениями последовал культурный сегмент, в котором выступили ансамбль народных инструментов «Каманча» и Вануи Ованнисян, ученица танцевальной школы Софи Девоян. Во время кофе-брейка участники имели возможность более непосредственно пообщаться с докладчиками, задать вопросы, сфотографироваться или просто поделиться своими мыслями.
Затем состоялось выступление премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна под названием «Реальная Армения». Он поговорил о необходимости изменения системы ценностей, отметив, что образованный, знающий гражданин, осознающий ценность государства, играет ключевую роль в укреплении нашей страны.
В сегменте вопросов и ответов были подняты важные вопросы: предотвращение эмиграции, переселение сельского населения в столицу, изменение системы ценностей общества, эффективность государственного управления, цифровизация и зарплаты.
Лекции движения «Образование – это модно» поистине уникальны по своему формату, и фонд «Мой шаг» призываем всех граждан, желающих принять участие в движении, зарегистрироваться по ссылке: https://forms.gle/14TU9paSzmZrKeps5 и успеть на последние лекции этого лета.