ՆԱՏՕ-ն որոշել է անդամ երկրների համար պաշտպանական ծախսերի նշաձող սահմանել ՀՆԱ-ի 5%-ի չափով
ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրները համաձայնել են պաշտպանական ծախսերի համար ՀՆԱ-ի 5%-ի չափով նշաձող սահմանելու որոշմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար և փոխվարչապետ Վլադիսլավ Կոսինյակ Կամիշը։
«Մեծ պատմական իրադարձություն է, կա դրական որոշում սպառազինության, արդիականացման, վերափոխման, ռազմական շարժունակության և դաշինքի անվտանգության, մեր երկրների անվտանգության հետ կապված բոլորի հարցերի համար ծախսերի 5%-ի վերաբերյալ: Չկա ոչ մի երկիր, որը դեմ հանդես գար», - ասել է Կոսինյակ Կամիշը, որի խոսքը մեջբերում է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նա նշել է, որ քննարկումներից հետո, որոնք տեղի են ունեցել պաշտպանության նախարարների, արտաքին գործերի նախարարների միջև, կարծիքների փոխանակումից և միմյանց համոզելուց հետո համաձայնություն է ձեռք բերվել պաշտպանական ծախսերը 5%-ի հասցնելու վերաբերյալ։

НАТО решило установить планку расходов на вооружение для стран-членов в размере 5% ВВП
Все страны НАТО согласились с решением установить планку в 5% ВВП для расходов на вооружение. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр обороны и вице-премьер Польши Владислав Косыняк-Камыш.
“Великое историческое событие, есть положительное решение о 5% расходов на вооружение, на модернизацию, на трансформацию, на военную мобильность для всех вопросов, связанных с безопасностью альянса, безопасностью наших стран”, - заявил Косыняк-Камыш, слова которого приводит пресс-служба польского Минобороны.
Он отметил, что после обсуждений министров обороны и иностранных дел, обмена мнениями была достигнута договоренность об увеличении расходов на оборону до 5%.