Վարչապետն այցելել է Ստամբուլի Ս․ Աստվածածին աթոռանիստ մայր եկեղեցի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստամբուլում այցելել և մոմ է վառել Ստամբուլի Ս. Աստվածածին աթոռանիստ մայր եկեղեցում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը կատարած այցի մասին համապատասխան տեսանյութ է հրապարակել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Մոմ վառեցի Ստամբուլի Ս. Աստվածածին աթոռանիստ մայր եկեղեցում»,-գրել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ, վարչապետ Փաշինյանը Ստամբուլում հանդիպում էր ունեցել նաև Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը Թուրքիա է այցելել հունիսի 20-ին։ ՀՀ վարչապետը հունիսի 20-ին հանդիպում կունենա Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նաև ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Pashinyan visits Armenian church in Istanbul
Prime Minister Nikol Pashinyan has visited the Armenian Apostolic Church’s Holy Mother of God Patriarchal Church in Istanbul during his visit to Turkiye.
In a video posted on social media, Pashinyan is seen lighting a prayer candle at the church.
His delegation accompanied him during the visit.
Hrant Maskafyan, the Chairman of the church board, Minas Arslan, the deputy chairman, as well as the principal of the church’s school Claudia Temir accompanied the PM.
He visited the Armenian school and got acquainted with the educational programs and community initiatives.
Pashinyan laid flowers at the memorial of Komitas.
The Holy Mother of God church is the Patriarchal Church of the Armenian Patriarchate of Constantinople, also known as the Armenian Patriarchate of Istanbul, the autonomous see of the Armenian Apostolic Church.