ՄԱԿ-ը մշակում է ծրագրեր Իրանից փախստականների հոսքի դեպքում
ՄԱԿ-ը մշակում է միջոցներ Իրանից փախստականների հնարավոր հոսքի դեպքում՝ իսլամական հանրապետության և Իսրայելի միջև հակամարտության պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին Գերմանիայի DPA գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Մենք մշակում ենք ճգնաժամային ծրագրեր, - ասել է նա: - Մենք առայժմ դրանք չենք հրապարակել, քանի որ բավարար տեղեկատվություն չունենք և սպասում ենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները: Բայց ամեն դեպքում մենք զբաղվում ենք ծրագրերով», - նշել է Գրանդին:
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ կան չհաստատված տվյալներ Իրանից Հայաստան, Ադրբեջան և Թուրքմենստան փախստականների ժամանման մասին: Միևնույն ժամանակ առայժմ ոչ մի երկիր օգնության չի դիմել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակ, նշել է  Գրանդին

ООН разрабатывает планы на случай потока беженцев из Ирана
ООН разрабатывает меры на случай возможного наплыва беженцев из Ирана из-за конфликта Исламской Республики с Израилем. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил Верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди в интервью немецкому агентству DPA.
“Мы разрабатываем кризисные планы”, - сказал он. “Мы пока еще их не публиковали, поскольку имеем недостаточно информации и ждем, как будут развиваться события. Но мы в любом случае занимаемся планами”, - отметил Гранди.
Уже есть неподтвержденные данные о прибытии беженцев из Ирана в Армению, Азербайджан и Туркменистан. При этом ни одна страна пока не обращалась к Верховному комиссару ООН по делам беженцев за помощью, отметил Гранди.