Պուտինն Էրդողանի հետ քննարկել է իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում
Ռուսաստանի  նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Հիմնական ուշադրությունը նվիրվել է Մերձավոր Արևելքում կտրուկ սրված իրադրության վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատապարտել են Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները, որոնք ձեռնարկվել են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության և միջազգային իրավունքի այլ նորմերի խախտմամբ: Երկու կողմերն էլ լուրջ մտահոգություն են հայտնել իրանաիսրայելական հակամարտության շարունակվող էսկալացման առնչությամբ, որն արդեն հանգեցրել է մեծ թվով զոհերի և հղի է ամբողջ տարածաշրջանի համար լուրջ երկարաժամկետ հետևանքներով», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ Կրեմլի մամուլի ծառայության՝ երկու ղեկավարները հանդես են եկել մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և վիճելի հարցերի,այդ թվում՝ իրանական միջուկային ծրագրին վերաբերող հարցերի բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով կարգավորման օգտին։
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են Ստամբուլում տեղի ունեցած ռուս-ուկրաինական բանակցություններն՝ ուղղված կողմերի միջև հակամարտության կարգավորմանը։
«Ուկրաինական խնդրի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը երախտագիտություն է հայտնել թուրքական կողմին ռուս-ուկրաինական ուղղակի բանակցությունների կազմակերպմանը նպաստելու համար։ Նշվել է, որ Ռուսաստանը խստորեն կատարում է երկրորդ փուլի արդյունքներով ձեռք բերված համաձայնությունները, այդ թվում՝ զոհված զինծառայողների մարմինների փոխանցման և ռազմագերիների փոխանակման վերաբերյալ», - հավելել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Պուտինը և Էրդողանը նաև կարծիքներ են փոխանակել երկկողմ օրակարգի հրատապ հարցերի, այդ թվում՝ էներգետիկ ոլորտի շուրջ։ Այդ թեմատիկան կքննարկվի Սանկտ Պետերբուրգի Միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում ռուս-թուրքական շփումների և հունիսի վերջին կայանալիք առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում։

Путин обсудил с Эрдоганом ситуацию на Ближнем Востоке и в Украине
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Основное внимание было уделено резко обострившейся ситуации на Ближнем Востоке. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает пресс-служба Кремля.
“Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган осудили силовую акцию Израиля против Ирана, предпринятую в нарушение Устава ООН и других норм международного права. С обеих сторон выражена самая серьёзная озабоченность продолжающейся эскалацией ирано-израильского конфликта, уже приведшего к большому количеству жертв и чреватого тяжёлыми долгосрочными последствиями для всего региона”, - говорится в сообщении.
Лидеры двух стран высказались за немедленное прекращение боевых действий и урегулирование спорных вопросов, в том числе связанных с иранской ядерной программой, исключительно политическим и дипломатическим путем.
Стороны обсудили и состоявшиеся в Стамбуле российско-украинские переговоры, направленные на урегулирование конфликта между сторонами.
“При обсуждении украинской проблематики Владимир Путин выразил признательность турецкой стороне за организационное содействие прямым российско-украинским переговорам. Отмечено, что Россия строго выполняет договорённости по итогам их второго раунда, в том числе по передаче тел погибших военнослужащих и обмену военнопленными”, - добавили в пресс-службе Кремля.
Путин и Эрдоган также обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки, в том числе в энергетической сфере. Эта тема будет обсуждаться в рамках российско-турецких контактов на Петербургском международном экономическом форуме и заседании Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое состоится в конце июня.