Հորդանանը բացել է իր օդային տարածքը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Ամմանի միջազգային օդանավակայանի վերահսկողական ծառայությանը։
«Օդային տարածքը բաց է, բայց Հորդանան ուղևորվող յուրաքանչյուր ինքնաթիռ պետք է ունենա բավարար վառելիք՝ օդում լրացուցիչ կես ժամ մնալու համար», - ասել է գործակալության աղբյուրը։
Ավելի վաղ Հորդանանի օդային երթևեկության կառավարման ծառայությունը հայտնել էր, որ Հորդանանի օդային տարածքը փակվել է տարածաշրջանում իրավիճակի սրման պատճառով, այնուհետև այն մասամբ բացվել է միայն մայրաքաղաքի օդանավակայան թռիչքների համար։
Հունիսի 13-ի վաղ առավոտից Իսրայելը սկսել է «Վեր հառնող առյուծ» գործողություն՝ուղղված Իրանի միջուկային ծրագրի դեմ: Իսրայելի պաշտպանության ուժերը հայտնել էին, որ 200 հարված են հասցրել Իրանում ավելի քան 100 թիրախների, այդ թվում՝ միջուկային օբյեկտների: Հունիսի 13-ի երեկոյան Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտնել է, որ Թեհրանը պատասխանել է Իսրայելի հարվածներին՝ հրթիռային հարվածներ հասցնելով Իսրայելում տասնյակ թիրախների, այդ թվում՝ ռազմական օբյեկտների և ավիաբազաների:
Իրանը նախորդ օրը 5 հարձակում է իրականացրել Իսրայելի դեմ, այդ թվում՝ Թել Ավիվի և Երուսաղեմի վրա։ Իրանի ԻՀՊԿ հրամանատար Ահմադ Վահիդին հայտնել է 150 թիրախի խոցման մասին։ Նշվում է, որ հարվածներ են հասցվել նաև Նևատիմ և Օվդա իսրայելական ավիաբազաներին, որտեղ տեղակայված էին F-35, F-16 և F-15 կործանիչներ, տանկերներ և տրանսպորտային ինքնաթիռներ։ Երկու կողմերը այժմ նույնպես շարունակում են փոխադարձ հարվածներ հասցնել միմյանց ռազմական օբյեկտներին և քաղաքներին։

Иордания открыла свое воздушное пространство
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на диспетчерскую службу международного аэропорта Аммана.
"Воздушное пространство открыто, но каждый самолет, следующий в Иорданию, должен иметь запас топлива на полчаса возможного дополнительного нахождения в воздухе", - сказал собеседник агентства.
Ранее в диспетчерской службе сообщали, что воздушное пространство Иордании закрывалось в связи с эскалацией ситуации в регионе, затем оно частично открывалось для выполнения рейсов по предварительным заявкам только в столичный аэропорт.
Израиль ранним утром 13 июня начал операцию "Восстающий лев", направленную против иранской ядерной программы. В Армии обороны Израиля сообщили, что 200 истребителей атаковали более 100 целей на территории Ирана, в том числе ядерные объекты. Вечером 13 июня Корпус стражей исламской революции сообщил, что Иран в ответ атаковал ракетами десятки целей на территории Израиля, включая военные объекты и авиабазы.
Иран в ответ на израильские удары по своей территории накануне осуществил 5 атак на Израиль, в том числе по Тель-Авиву и Иерусалиму. Командующий Корпусом стражей исламской революции Ахмад Вахиди сообщил о поражении 150 целей. Отмечается, что удары также были нанесены по израильским авиабазам Неватим и Овда, где размещались истребители F-35, F-16 и F-15, топливозаправщики и транспортные самолеты. Обе стороны продолжают наносить удары по военным объектам и городам друг друга.