Մակրոնը խոստացել է սոցիալական ցանցերն արգելել մինչև 15 տարեկան դեռահասների համար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ մտադիր է մինչև 15 տարեկան երեխաներին արգելել սոցիալական ցանցերից օգտվել, եթե նման որոշում ԵՄ-ն չընդունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է հունիսի 10-ի երեկոյան France 2 հեռուստաալիքի եթերում:
«Ես մեզ մի քանի ամիս եմ տալիս համաեվրոպական մոբիլիզացիայի հասնելու համար։ Հակառակ դեպքում.... մենք դրան ձեռնամուխ կլինենք Ֆրանսիայում։ Մենք չենք կարող սպասել», - հայտարարել է Մակրոնը։
«Մենք պետք է արգելենք սոցիալական ցանցերը նրանց համար, ովքեր 15-ից ցածր տարիքի են», - Մակրոնն ասել է՝ մեկնաբանելով հունիսի 10-ին Նոժան կոմունայի քոլեջի աշխատակցուհու սպանությունը 14-ամյա դեռահասի կողմից։
Ավելի վաղ ֆրանսիական լրատվամիջոցները հաղորդել էին անչափահաս կասկածյալի ձերբակալության մասին, որը սաների պայուսակներն ստուգելու ժամանակ դանակով հարձակվել էր դաստիարակության գծով 31-ամյա օգնականի վրա։ Կինը ստացած վերքերից մահացել էր։
Մակրոնը նաև ցանկություն է հայտնել «խստացնել սառը զենքի վաճառքի կանոնները»։
«Անթույլատրելի է, որ դեռահասի մոտ զենք լինի փողոցում կամ դպրոցում. սա ծնողների և վաճառողների պատասխանատվությունն է», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Макрон пообещал запретить соцсети для лиц младше 15 лет
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что намерен запретить детям младше 15 лет пользоваться соцсетями, если ЕС не примет такого решения. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил вечером 10 июня на телеканале France 2.
«Я даю нам несколько месяцев на проведение общеевропейской мобилизации. В противном случае... мы сделаем это во Франции. Мы не можем ждать», — заявил Макрон.
«Мы должны запретить соцсети для лиц младше 15 лет», — заявил Макрон, комментируя убийство 10 июня сотрудника колледжа в коммуне Ножан 14-летним подростком.
Ранее французские СМИ сообщили об аресте несовершеннолетнего подозреваемого, который напал с ножом на 31-летнюю помощницу по вопросам образования во время проверки сумок студентов. Женщина скончалась от полученных ранений.
Макрон также выразил желание «ужесточить правила продажи холодного оружия».
«Недопустимо, чтобы подросток носил оружие на улице или в школе: это ответственность родителей и продавцов», — заявил президент Франции.