Մակրոնը խոստացել է սոցիալական ցանցերն արգելել մինչև 15 տարեկան դեռահասների համար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ մտադիր է մինչև 15 տարեկան երեխաներին արգելել սոցիալական ցանցերից օգտվել, եթե նման որոշում ԵՄ-ն չընդունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է հունիսի 10-ի երեկոյան France 2 հեռուստաալիքի եթերում:
«Ես մեզ մի քանի ամիս եմ տալիս համաեվրոպական մոբիլիզացիայի հասնելու համար։ Հակառակ դեպքում.... մենք դրան ձեռնամուխ կլինենք Ֆրանսիայում։ Մենք չենք կարող սպասել», - հայտարարել է Մակրոնը։
«Մենք պետք է արգելենք սոցիալական ցանցերը նրանց համար, ովքեր 15-ից ցածր տարիքի են», - Մակրոնն ասել է՝ մեկնաբանելով հունիսի 10-ին Նոժան կոմունայի քոլեջի աշխատակցուհու սպանությունը 14-ամյա դեռահասի կողմից։
Ավելի վաղ ֆրանսիական լրատվամիջոցները հաղորդել էին անչափահաս կասկածյալի ձերբակալության մասին, որը սաների պայուսակներն ստուգելու ժամանակ դանակով հարձակվել էր դաստիարակության գծով 31-ամյա օգնականի վրա։ Կինը ստացած վերքերից մահացել էր։
Մակրոնը նաև ցանկություն է հայտնել «խստացնել սառը զենքի վաճառքի կանոնները»։
«Անթույլատրելի է, որ դեռահասի մոտ զենք լինի փողոցում կամ դպրոցում. սա ծնողների և վաճառողների պատասխանատվությունն է», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։

President Emmanuel Macron said on Tuesday that France will ban access to social media for children under the age of 15 within "a few months" if this is not done at a European level, Euronews reported.
"We must ban social media for those under 15," Macron told the public television channel France 2 after a school staff member was stabbed by a 14-year-old student at the entrance to a secondary school in Nogent, according to Euronews.
"I'm giving us a few months to get the European mobilisation going. Otherwise...we'll start doing it in France. We can't wait," he said, according to Euronews.
A pupil fatally stabbed a school staff member during a routine bag check at the middle school in eastern France, officials said.
The teenager was arrested at the scene.
A police officer assisting with the bag checks sustained minor injuries while apprehending the suspect, who used the same knife in both attacks, Euronews reported citing the National Gendarmerie.
It's not immediately clear whether the attack was linked to anything the student had seen on social media, or why local media had made the link, Euronews reported.