ՌԴ-ն և Ուկրաինան պայմանավորվել են փոխանակել վիրավոր ռազմագերիներին, սակայն հրադադարի ուղղությամբ առաջընթաց չի գրանցվել
Ստամբուլում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև 2022 թվականից ի վեր երկրորդ հանդիպումը տևել է գրեթե մեկ ժամ, սակայն հրադադարի հարցում առաջընթաց չի գրանցվել։ Փոխարենը՝ կողմերը պայմանավորվել են փոխանակել ավելի շատ ռազմագերիների՝ կենտրոնանալով ամենաերիտասարդների և ամենածանր վիրավորների վրա, ինչպես նաև վերադարձնել 12 000 զոհված զինվորների մարմինները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Մոսկվան հայտարարել է, որ ձգտում է հասնել երկարաժամկետ կարգավորման, այլ ոչ թե պատերազմի դադարի, իսկ Կիևն ասում է, որ ՌԴ-ն շահագրգռված չէ խաղաղությամբ։
Ռուսական հուշագրում, որը հրապարակվել է երկրի պետական լրատվամիջոցների կողմից, ասվում է, որ պատերազմի կարգավորումը կպահանջի Ղրիմի, ինչպես նաև հակամարտության ընթացքում Ռուսաստանի վերահսկողության տակ անցած Ուկրաինայի չորս մարզերի միջազգային ճանաչում: Բացի այդ, ըստ հուշագրի՝ Ուկրաինան պետք է դուրս բերի իր ուժերը բոլոր այդ շրջաններից, մասնավորապես՝ Դոնեցկից և Լուգանսկից, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերից։
Հուշագիրը նաև վերահաստատում է Մոսկվայի պահանջները, որ Ուկրաինան դառնա չեզոք երկիր՝ բացառելով ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը, և որ Կիևը պաշտպանի ռուսախոսների իրավունքները, ռուսերենը դարձնի պաշտոնական լեզու և օրինական արգելք սահմանի նացիզմի հերոսացման համար: Ուկրաինան հերքում է նացիզմի հետ կապված մեղադրանքը՝ դա որակելով որպես անհեթեթ, ինչպես նաև հերքում է ռուսախոսների նկատմամբ խտրականությունը:
Հրադադարի երկրորդ տարբերակը «փաթեթային» բնույթ է կրում և Ուկրաինայից պահանջում է դադարեցնել ռազմական վերատեղակայումները, ինչպես նաև օտարերկրյա ռազմական օգնության, արբանյակային կապի և հետախուզական տվյալների ընդունումնը: Բացի այդ, Կիևը պետք է չեղարկի ռազմական դրությունը և 100 օրվա ընթացքում նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնի։
Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին ասել է, որ Մոսկվան նաև առաջարկել է «հատուկ հրադադար երկու-երեք օրով ռազմաճակատի որոշ հատվածներում», որպեսզի հնարավոր լինի հավաքել զոհված զինվորների մարմինները։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, որը գլխավորում էր ուկրաինական պատվիրակությունը, ասել է, որ Կիևը, որը կազմել է խաղաղության իր սեփական ճանապարհային քարտեզը, կուսումնասիրի ռուսական փաստաթուղթը:
Ուկրաինայի առաջարկած ճանապարհային քարտեզի համաձայն, որի կրկնօրինակը հայտնվել է Reuters-ի տրամադրության տակ, Կիևը ցանկանում է, որ որևէ խաղաղության համաձայնագրից հետո իր ռազմական հզորությունը չսահմանափակվի, չճանաչվի Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը Ուկրաինայի այն տարածքների նկատմամբ, որոնք անցել են ՌԴ վերահսկողության տակ։ Բացի այդ, Կիևը պահանջում է փոխհատուցում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում կայացած բանակցությունները որակել է որպես «հիանալի հանդիպում։ Նա հույս է հայտնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպում կազմակերպել Թուրքիայում։ Զելենսկին դրական է արձագանքել այս առաջարկին։

Россия и Украина договорились об обмене ранеными военнопленными, но прогресса в прекращении огня нет
Вторая встреча делегаций России и Украины в Стамбуле длилась почти час, но никакого прогресса в прекращении огня достигнуто не было. Вместо этого стороны договорились об обмене большим количеством военнопленных, сосредоточившись на самых молодых и тяжело раненых, а также о возвращении тел 12 000 погибших солдат. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Агентство напоминает, что Москва заявила, что стремится достичь долгосрочного урегулирования, а не прекращения огня, в то время как Киев утверждает, что Россия не заинтересована в мире.
Агентство напоминает, что Москва заявила, что стремится к долгосрочному урегулированию, а не к прекращению огня, в то время как Киев утверждает, что Россия не заинтересована в мире.
В российском меморандуме, опубликованном государственными СМИ страны, говорится, что урегулирование войны потребует международного признания Крыма, а также четырех регионов Украины, которые оказались под контролем России в ходе конфликта. Кроме того, согласно меморандуму, Украина должна вывести свои войска из всех этих регионов, в частности из Донецкой и Луганской, Запорожской и Херсонской областей.
В меморандуме также повторяются требования Москвы о том, чтобы Украина стала нейтральной страной, исключая членство в НАТО, и чтобы Киев защищал права русскоязычных, сделал русский язык официальным и законодательно запретил героизацию нацизма. Украина отвергает обвинения в нацизме как абсурдные и отрицает дискриминацию русскоязычных. Второй вариант прекращения огня носит «пакетный» характер и требует от Украины прекратить военные передислокации, а также получение иностранной военной помощи, спутниковой связи и разведданных. Кроме того, Киев должен отменить военное положение и провести президентские и парламентские выборы в течение 100 дней.
Глава российской делегации Владимир Мединский сообщил, что Москва также предложила «особое прекращение огня на два-три дня на некоторых участках линии фронта», чтобы можно было собрать тела погибших солдат.
Министр обороны Украины Рустем Умеров, возглавлявший украинскую делегацию, заявил, что Киев, который разработал собственную дорожную карту мира, изучит российский документ.
Согласно дорожной карте, предложенной Украиной, копия которой попала в распоряжение Reuters, Киев не хочет никаких ограничений своей военной мощи после любого мирного соглашения и никакого признания суверенитета России над украинскими территориями, которые перешли под контроль России. Киев также требует компенсации.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал переговоры в Стамбуле «замечательной встречей». Он выразил надежду организовать встречу с президентом России Владимиром Путиным, президентом Украины Владимиром Зеленским и президентом США Дональдом Трампом в Турции. Зеленский положительно отреагировал на это предложение.