Իրանի արտգործնախարարը Կահիրեում հանդիպել է Եգիպտոսի նախագահի հետ
Կահիրեում գտնվող Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հանդիպել է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRNA  գործակալությունը։
Եգիպտոսի նախագահական պալատում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ կողմերը մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։
Արաղչին նաև հանդիպել և բանակցություններ է վարել իր եգիպտացի գործընկեր Բադր Աբդ ալ-Ատիի հետ։
Եգիպտոսի նախագահի գրասենյակի տեղեկացմամբ՝ կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների կարևորությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները։ Նախագահ Սիսին հաստատել է Եգիպտոսի դիրքորոշումը՝ մերժելով հակամարտության շրջանակի ընդլայնումը տարածաշրջանում։ Նա ընդգծել է իրավիճակն ապաէսկալացնելու անհրաժեշտությունը՝ համապարփակ տարածաշրջանային պատերազմը կանխելու համար, որը լուրջ հետևանքներ կունենա տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների անվտանգության համար։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև ընթացող բանակցությունների կարևորությունը։
Եգիպտոսի նախագահի խոսնակի փոխանցմամբ՝ նախագահ Սիսին ընդգծել է Գազայի հատվածում անհապաղ հրադադարի և մարդասիրական օգնության տրամադրման անհրաժեշտությունը:
Իր հերթին, Իրանի արտաքին գործերի նախարարը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի դերը տարածաշրջանային կայունության վերականգնման գործում՝ ընդգծելով իր երկրի պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում շարունակելու խորհրդակցությունները երկու երկրների միջև։
Արաղչին նաև հանդիպումներ է ունենալու Եգիպտոսի քաղաքական և տնտեսական վերնախավի այլ ներկայացուցիչների, ինչպես նաև այնտեղ բնակվող մի շարք իրանցիների հետ։
Արաղչին Կահիրե է ժամանել հունիսի 1-ի երեկոյան։ Քննարկման օրակարգում են երկկողմ հարաբերությունները և Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում շարունակվող պատերազմը։

Глава МИД Ирана встретился в Каире с президентом Египта
Находящийся в Каире глава МИД Ирана Аббас Арагчи встретился с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси, сообщает Арменпресс со ссылкой на иранское агентство IRNA.
В ходе встречи, состоявшейся в египетском президентском дворце, стороны обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Арагчи также встретился и провел переговоры со своим египетским коллегой Бадром Абд аль-Ати.
По сообщению аппарата президента Египта, стороны подчеркнули важность перспектив развития отношений между двумя странами.
В ходе встречи также обсуждались региональные события. Президент Сиси подтвердил позицию Египта, отвергающую расширение конфликта в регионе. Он подчеркнул необходимость деэскалации ситуации, чтобы не допустить полномасштабной региональной войны, которая будет иметь серьезные последствия для безопасности всех стран и народов региона. В этом контексте он подчеркнул важность продолжающихся переговоров между Ираном и США.
По словам представителя президента Египта, президент Сиси подчеркнул необходимость немедленного прекращения огня в секторе Газа и предоставления гуманитарной помощи.
Со своей стороны, министр иностранных дел Ирана высоко оценил роль Египта в восстановлении региональной стабильности, подчеркнув готовность своей страны продолжить консультации между двумя странами в ближайшем будущем.
Арагчи также проведет встречи с другими представителями политической и экономической элиты Египта, а также с рядом проживающих там иранцев.
Арагчи прибыл в Каир вечером 1 июня. В повестке обсуждений - двусторонние отношения и последние события в регионе Западной Азии, включая продолжающуюся войну Израиля в секторе Газа. Это третий визит Арагчи в Египет с момента вступления в должность в 2024 году.