Իսրայելը հայտարարել է, որ համաձայն է ԱՄՆ առաջարկած հրադադարի ծրագրին, մինչդեռ ՀԱՄԱՍ-ը հրաժարվել է
Իսրայելը հայտարարել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հրաժարվել Է Գազայի հատվածում հրադադարի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկից, մինչդեռ իսրայելական կողմը համաձայն է այդ ծրագրին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է The Jerusalem Post-ը, նման հայտարարություն է տարածել երկրի վարչապետի գրասենյակը:
«Իսրայելն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթկոֆի նորացված ծրագիրը, որն ուղղված է մեր պատանդների ազատ արձակմանը, սակայն ՀԱՄԱՍ-ը նախկինի պես հավատարիմ է մերժման իր դիրքորոշմանը։ Ինչպես նշել Է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը, ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանն անընդունելի է և գործընթացը հետ է մղում», - ասված է գրասենյակի հայտարարության մեջ, ըստ որի՝ Իսրայելը կշարունակի բոլոր ջանքերը գործադրել իր պատանդներին վերադարձնելու և ՀԱՄԱՍ-ի նկատմամբ լիակատար հաղթանակի հասնելու համար:
Ավելի վաղ շարժումը միջնորդներին էր փոխանցել Գազայի հատվածում հրադադարի վերաբերյալ Ուիթկոֆի առաջարկին իր պատասխանը:
Ինչպես նշված է ՀԱՄԱՍ-ի հայտարարության մեջ, ապագա համաձայնագրի շրջանակներում շարժումը պատրաստ է ազատ արձակել 10 իսրայելացի պատանդների և հանձնել 18 զոհվածների մարմինները ՝ պաղեստինցի բանտարկյալների համաձայնեցված թվի Իսրայելի բանտերից դուրս գալու դիմաց:
ՀԱՄԱՍ-ը նաև պահանջել է մշտական հիմունքներով դադարեցնել կրակը Գազայում և դուրս բերել իսրայելական զորքերն ու ապահովել այնտեղ մարդասիրական օգնության մատակարարումը:

Израиль объявил о согласии с планом прекращения огня, предложенным США, между тем ХАМАС отказался
Израиль объявил, что палестинское движение ХАМАС отклонило предложение США о прекращении огня в секторе Газа, в то время как израильская сторона согласна с этим планом.
Как передает Арменпресс со ссылкой на The Jerusalem Post, канцелярия премьер-министра опубликовала заявление, в котором говорится:
«Израиль принял обновленный план специального посланника президента США Стивена Уиткоффа, направленный на освобождение наших заложников, однако ХАМАС по-прежнему придерживается своей позиции неприятия. По словам специального посланника президента США Стивена Уиткоффа, реакция ХАМАСа неприемлема», - заявил офис, согласно которому Израиль продолжит прилагать все усилия для возвращения своих заложников и достижения полной победы над ХАМАС.
Ранее движение представило посредникам свой ответ на предложение Уитткоффа о прекращении огня в секторе Газа.
Как говорится в заявлении ХАМАС, в рамках будущего соглашения движение готово освободить 10 израильских заложников и передать тела 18 погибших в обмен на освобождение согласованного числа палестинских заключенных из израильских тюрем.
ХАМАС также потребовал постоянного прекращения огня в секторе Газа, вывода израильских войск и оказания гуманитарной помощи.