Մեծահասակներն ամենօրյա վարքագծով պետք է նպաստեն համերաշխ միջավայրի ձևավորմանը. ՀՀ ՄԻՊ-ի ուղերձը Հունիսի 1-ի առթիվ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ՝ նշելով, որ մեծահասակներն իրենց ամենօրյա վարքագծով պետք է նպաստեն հարգալից, համերաշխ ու հանդուրժող միջավայրի ձևավորմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, ուղերձում նշված է. «Սիրելի՛ երեխաներ,
Շնորհավորում եմ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ։
Այս տոնն առանձնահատուկ հնարավորություն է՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելու, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունն ամենօրյա և շարունակական գործընթաց է, որը պահանջում է հետևողական, նպատակային և համատեղ ջանքեր։
Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան՝ իմ առաջնահերթություններից եմ համարում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը։ Կարևորում եմ յուրաքանչյուր երեխայի ձայնը լսելի դարձնելը, երեխաների ակտիվ ներգրավվածությունը՝ իրենց առնչվող որոշումների կայացման գործընթացներում, կրթական, մշակութային, սոցիալական կյանքում։
Առավել քան երբևէ կարևոր է ներառական, խթանող և անվտանգ միջավայրի ստեղծումը, որտեղ յուրաքանչյուր երեխա կարող է արժանապատվորեն զարգանալ՝ հեռու բուլինգից, խտրականությունից, անհանդուրժողականությունից ու այլ բացասական երևույթներից։ Անհրաժեշտ է ձեռնարկել համապարփակ և արդյունավետ քայլեր՝ կրթական բարենպաստ միջավայր ձևավորելու և բոլոր երեխաների՝ ներառական զարգացմանը նպաստելու ուղղությամբ։
Հատուկ կարևորում եմ նաև այն երեխաների իրավունքների լիարժեք իրացումը, ովքեր բնակվում են մարզերում և հատկապես՝ սահմանամերձ բնակավայրերում։ Նրանց համար պետությունը պետք է իրականացնի մշտական խթանող միջոցառումներ և ունենա հստակ պետական քաղաքականություն, այդ թվում՝ կրթության, առողջության պահպանման, մշակութային միջոցառումներին մասնակցելու և հանգիստի իրավունքները երաշխավորելու համար։
Հարգելի՛ մեծահասակներ,
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել մեզանից յուրաքանչյուրի օրինակելի վարքագծի դերակատարությունը երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը պատշաճ կազմակերպելու հարցում։ Մշտապես եմ նշում, որ երեխաները հաճախ մեզ չեն լսում, բայց հրաշալիորեն ընդօրինակում են։ Մեր ամենօրյա վարքագծով պետք է նպաստենք հարգալից, համերաշխ ու հանդուրժող միջավայրի ձևավորմանը։
Սիրելի՛ երեխաներ,
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ այս գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Թող ձեր մանկության աշխարհում երբեք չպակասեն անկեղծ ժպիտը, սերը, երազելու համարձակությունն ու արժանապատիվ ապրելու հնարավորությունները»:

Взрослые должны своим повседневным поведением способствовать формированию дружелюбной среды. Послание Омбудсмена РА к 1 июня
Защитник прав человека РА Анаит Манасян направила поздравительное послание по случаю Международного дня защиты детей, отметив, что взрослые должны своим повседневным поведением способствовать формированию уважительной, гармоничной и толерантной среды.
Как сообщили Арменпресс в аппарате Защитника прав человека РА, в послании говорится: «Дорогие дети, поздравляю вас с Международным днем ​​защиты детей.
Этот праздник — особая возможность еще раз подчеркнуть, что защита прав детей — это ежедневный и непрерывный процесс, требующий последовательных, целенаправленных и совместных усилий.
Как защитник прав человека, я считаю одним из моих приоритетов защиту и продвижение прав детей. Я придаю значение тому, чтобы голос каждого ребенка был услышан, было обеспечено активное участие детей в процессах принятия решений, образовательной, культурной и общественной жизни.
Важнее, чем когда -либо создание инклюзивной, стимулирующей и безопасной среды, где каждый ребенок может достойно развиваться, подальше от издевательств, дискриминации, непереносимости и других негативных явлений. Необходимо предпринять всеобъемлющие и эффективные шаги, чтобы создать благоприятную образовательную среду и инклюзивное развитие всех детей.
Я придаю особое значение также полной реализации прав детей, проживающих в регионах и особенно в приграничных населенных пунктах. Государство должно осуществлять для них постоянные меры стимулирования и иметь четкую государственную политику, в том числе по обеспечению прав на образование, здравоохранение, участие в культурных мероприятиях и отдых.
Уважаемые взрослые,
мне хотелось бы еще раз подчеркнуть роль примерного поведения каждого из нас в правильной организации заботы и воспитания детей. Я всегда отмечаю, что дети часто нас не слушают, но прекрасно нам подражают. Своим повседневным поведением мы должны способствовать формированию уважительной, дружелюбной и толерантной среды.
Дорогие дети,
еще раз сердечно поздравляю вас с этим прекрасным праздником. Пусть в вашем мире детства никогда не будет недостатка в искренней улыбке, любви, смелости мечтать и возможности жить достойно».