Իսրայելը Գազայի մի քանի շրջաններում տարհանման հրաման է արձակել, անկլավում կան նոր զոհեր
Գազայի հատվածի տարբեր շրջանների վրա Իսրայելի օդային և հրետանային հարվածների հետևանքով մայիսի 30-ի լուսաբացից ի վեր զոհվել է 13 պաղեստինցի, այսպիսով, վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է 70-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է պաղեստինյան WAFA գործակալությունը։
Իսրայելի թիրախում են հայտնվել Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող Ջաբալիա ան-Նազլա բնակավայրը և Խան Յունիս ու Ռաֆահ քաղաքները։
Արևմտյան ափի մի շարք քաղաքներում և ավաններում իսրայելական ուժերը ձերբակալություններ են իրականացնել։
Մյուս կողմից, Իսրայելը տարհանման նոր հրաման է տվել Հյուսիսային Գազայի Ջաբալիա ալ-Բալադ և ալ-Աթատրա շրջաններում, ինչպես նաև Գազա քաղաքի Շուջայյա, ադ-Դարաջ և ազ-Զեյթուն թաղամասերում:
Տեղեկությունների համաձայն՝ Գազայի հատվածի շուրջ 2,4 միլիոն բնակչությունից մոտ 1,5 միլիոնը անօթևան են մնացել պատերազմի ժամանակ ավերված իրենց տներից զրկվելու արդյունքում։
Իր հերթին, Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իթամար Բեն-Գվիրը հայտարարել է Գազա ներխուժելու և ՀԱՄԱՍ-ին ոչնչացնելու անհրաժեշտության մասին։
«Ժամանակն է մուտք գործել Գազա մեր ողջ ուժով՝ ՀԱՄԱՍ-ին ոչնչացնելու և պարտության մատնելու համար», - ասել է նա։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից մեկնարկած ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 54 249-ի, վիրավորվել է 123 492 մարդ։

Израиль отдал приказ об эвакуации из нескольких районов Газы, в анклаве есть новые жертвы
В результате израильских авиаударов и артиллерийских ударов по различным районам сектора Газа с рассвета 30 мая 13 палестинцев погибли. В результате число погибших за последние 24 часа превысило 70 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на палестинское агентство WAFA.
Поселение Джабалия ан-Назла на севере сектора Газа и города Хан-Юнис и Рафах стали объектами нападения Израиля.
Израильские силы провели аресты в ряде городов и поселков на Западном берегу.
С другой стороны, Израиль отдал новый приказ об эвакуации в районах Джабалия аль-Балад и аль-Ататра на севере Газы, а также в кварталах Шуджайя, ад-Дарадж и аз-Зейтун города Газа.
По имеющимся данным, около 1,5 миллиона из примерно 2,4 миллиона жителей сектора Газа остались без крова из-за потери своих домов, разрушенных во время войны.
Со своей стороны, министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир заявил о необходимости вторжения в Газу и уничтожения ХАМАС.
«Пришло время войти в Газу всеми силами, чтобы уничтожить и победить ХАМАС», — сказал он.
Число погибших в секторе Газа в результате военных операций, начавшихся 7 октября 2023 года, достигло 54 249 человек, 123 492 человека получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и было захвачено около 250.