ԱՄՆ-ն «ագրեսիվորեն կչեղարկի» չինացի ուսանողների վիզաները. Ռուբիո
Միացյալ Նահանգները «ագրեսիվորեն կչեղարկի» վիզաները չինացի ուսանողների համար, ինչպես նաև կխստացնի ապագա վիզայի դիմումների նկատմամբ վերահսկողությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
«Նախագահ Թրամփի ղեկավարությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կաշխատի Ներքին անվտանգության նախարարության հետ՝ ագրեսիվորեն չեղյալ հայտարարելու վիզաները չինացի ուսանողների համար, ներառյալ նրանց, ովքեր կապեր ունեն Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության հետ կամ սովորում են կարևոր ոլորտներում», - նշված է Մարկո Ռուբիոյի անունից Պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Մենք նաև կվերանայենք վիզայի չափորոշիչները՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից և Հոնկոնգից բոլոր ապագա վիզայի դիմումների նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու համար», - հավելել է Ռուբիոն:
CNN-ը նշում է, որ այս անակնկալ հայտարարությունը կարող է խաթարել լարվածությունը թուլացնելու ԱՄՆ-ի և Չինաստանի շարունակական ջանքերը, ինչպես նաև խորացնում է նախագահ Դոնալդ Թրամփի և երկրի բուհերի միջև առճակատումը:
Ռուբիոյի հայտարարությունից առաջ ԱՄՆ վարչակազմն ամերիկյան բուհերում օտարերկրացի ուսանողների ներգրավումը սահմանափակելու մի շարք քայլեր էր ձեռնարկել, այդ թվում՝ դեսպանատներին հրահանգել էր դադարեցնել նոր ուսանողական վիզաներ տալու գործընթացը, ինչպես նաև արգելել էր Հարվարդի համալսարանին օտարերկրյա ուսանողների ընդունել։

США «агрессивно отменят» китайские студенческие визы - Рубио
США «агрессивно отменят» визы для китайских студентов и ужесточат проверку будущих заявлений на получение визы, заявил госсекретарь США Марко Рубио, сообщает Арменпресс.
«Под руководством президента Трампа Госдепартамент США будет работать с Министерством внутренней безопасности, чтобы агрессивно отменять визы для китайских студентов, включая тех, кто связан с Коммунистической партией Китая или обучается в важных секторах», — говорится в заявлении Госдепартамента от имени Марко Рубио.
«Мы также пересмотрим визовые стандарты, чтобы усилить проверку всех будущих заявлений на получение виз из Китайской Народной Республики и Гонконга», — добавил Рубио.
CNN отмечает, что это неожиданное заявление может подорвать текущие усилия по ослаблению напряженности между США и Китаем, а также усилить конфронтацию между президентом Дональдом Трампом и университетами страны.
До заявления Рубио администрация США предприняла ряд шагов по ограничению набора иностранных студентов в американские университеты, включая указание посольствам прекратить выдачу новых студенческих виз и запрет Гарвардскому университету принимать иностранных студентов.