Փառք հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է․
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առթիվ:
1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո, վերականգնվեց դարեր շարունակ խաթարված հայոց պետականությունը: Հայ ժողովուրդը, ապրելով իր առջև ծառացած բարդագույն ժամանակաշրջաններից մեկը, կարողացավ հավատալ իր ուժին ու ոտքի կանգնեց՝ կերտելով անկախ հանրապետություն: Չնայած նրան, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը շատ կարճ կյանք ունեցավ, այն շրջադարձային էր մեր ազգային մտածողության տեսանկյունից ու խոր հետք թողեց ապագա սերունդների գիտակցության մեջ:
Մայիսի 28-ը միայն անցյալի մասին չէ: Այն մեր ընթացքն է դեպի ապագա, դեպի կայուն, արդար եւ ուժեղ պետություն:
Մեր սերունդն իր պատասխանատու դերակատարումն ունի՝ կառուցելու այնպիսի երկիր, որտեղ պետությունը ծառայում է քաղաքացուն, իսկ քաղաքացին իրեն զգում է պաշտպանված: Սա է մեր հանձնառությունը, որը, վստահաբար, համատեղ ջանքերով կյանքի ենք կոչելու:

Слава всем нашим мученикам, отдавшим жизни за родину: Поздравительное послание Алена Симоняна по случаю Дня Республики
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики.
Как передает Арменпресс, в послании спикера НС, в частности, говорится:
Поздравляю всех нас с Днем Республики.
28 мая 1918 года после героических сражений при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе была восстановлена ​​нарушенная на протяжении веков армянская государственность. Армянский народ, переживая один из самых трудных периодов, с которыми он когда-либо сталкивался, смог поверить в свои силы и выстоять, создав независимую республику. Хотя Первая Республика Армения просуществовала совсем недолго, она стала поворотным моментом в плане нашего национального мышления и оставила глубокий след в сознании будущих поколений.
28 мая — не просто о прошлом. Это наш путь к будущему, к стабильному, справедливому и сильному государству.
Наше поколение играет ответственную роль в построении страны, где государство служит гражданину, а гражданин чувствует себя защищенным. Это наше обязательство, которое мы, безусловно, воплотим в жизнь совместными усилиями.