Փառք հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է․
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առթիվ:
1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո, վերականգնվեց դարեր շարունակ խաթարված հայոց պետականությունը: Հայ ժողովուրդը, ապրելով իր առջև ծառացած բարդագույն ժամանակաշրջաններից մեկը, կարողացավ հավատալ իր ուժին ու ոտքի կանգնեց՝ կերտելով անկախ հանրապետություն: Չնայած նրան, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը շատ կարճ կյանք ունեցավ, այն շրջադարձային էր մեր ազգային մտածողության տեսանկյունից ու խոր հետք թողեց ապագա սերունդների գիտակցության մեջ:
Մայիսի 28-ը միայն անցյալի մասին չէ: Այն մեր ընթացքն է դեպի ապագա, դեպի կայուն, արդար եւ ուժեղ պետություն:
Մեր սերունդն իր պատասխանատու դերակատարումն ունի՝ կառուցելու այնպիսի երկիր, որտեղ պետությունը ծառայում է քաղաքացուն, իսկ քաղաքացին իրեն զգում է պաշտպանված: Սա է մեր հանձնառությունը, որը, վստահաբար, համատեղ ջանքերով կյանքի ենք կոչելու:

Speaker of Parliament pays homage to fallen heroes in Republic Day statement
“On May 28, 1918, after the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa, the Armenian statehood that had been disrupted for centuries was restored. The Armenian people, having experienced one of the most difficult periods they faced, were able to believe in their strength and stood up, creating an independent republic. Although the First Republic of Armenia had a very short life, it was a turning point in terms of our national thinking and left a deep mark in the consciousness of the future generations.
“May 28 is not only about the past. It is our course towards the future, towards a stable, fair and strong state.
“Our generation has its responsible role to build a country where the state serves the citizen, and the citizen feels protected. This is our commitment, which we will certainly bring to life through joint efforts.