Հայաստանը նախորդ տարի միջպետական հետախուզում է հայտարարել 1200–ից ավելի անձի նկատմամբ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը 2024 թվականին միջպետական հետախուզում է հայտարարել 1200–ից ավելի անձի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանն ԱԺ–ում «Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների՝ անձանց միջպետական հետախուզման մասին» 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին նախագծի ներկայացման շրջանակում:
«2025 թվականի փետրվարի 28–ի դրությամբ ԱՊՀ հետախուզում հայտարարված է բոլոր պետությունների կողմից 160 հազարից ավելի անձի նկատմամբ: 2024 թվականի ընթացքում ՆԳՆ-ի կողմից միջպետական հետախուզում է հայտարարվել 1200–ից ավելի անձի նկատմամբ: 2023-ին թիվը եղել է 867, 2022-ին՝ 1400-ից ավելի»,-ասաց փոխնախարարը:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանն ինտենսիվ համագործակցում է ԱՊՀ անդամ պետությունների հետ՝ իր տարածքում հայտնաբերված հետախուզվողների փոխանցման հետ կապված:
«Ընդհանուր առմամբ 2022–2024 թթ. ընթացքում ՆԳՆ ոստիկանության կողմից հայտնաբերվել են 700–ից ավելի անձինք և փոխանցվել ԱՊՀ անդամ պետությունների մեր գործընկերներին»,–նշեց Ղազարյանը:

Армения в прошлом году объявила в межгосударственный розыск более 1200 человек
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра внутренних дел Армен Казарян в рамках представления в Национальном собрании проекта ратификации протокола «О внесении изменений в Соглашение государств — участников Содружества Независимых Государств о межгосударственном розыске лиц от 10 декабря 2010 года».
«По состоянию на 28 февраля 2025 года в розыск по всем государствам СНГ объявлено более 160 тысяч человек. В течение 2024 года МВД объявило в межгосударственный розыск более 1200 человек. В 2023 году их было 867, а в 2022 году — более 1400 человек», — сообщил замминистра.
В то же время Армения активно сотрудничает с государствами-участниками СНГ по вопросу передачи разыскиваемых лиц, находящихся на ее территории.
«В целом за 2022-2024 годы сотрудниками полиции МВД за этот период выявлено и передано нашим партнерам в государствах-участниках СНГ более 700 человек», - отметил Казарян.