Թուրքիայի ԱԳ նախարարը կմեկնի Ռուսաստան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը մայիսի 26-27-ը աշխատանքային այցով կլինի Ռուսաստանում՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է TRT Global-ը։
Այցի ընթացքում նախատեսվում է Ֆիդանի ընդունելությունը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից։
Նշվում է, որ բանակցությունների հիմնական թեման կլինի Թուրքիայի դերակատարումը ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ Թուրքիան մտադիր է վերահաստատել իր պատրաստակամությունը՝ կազմակերպելու նոր բանակցություններ Կիևի և Մոսկվայի միջև, ինչպես դա արվել էր 2022 թվականին, վերջին անգամ՝ 2025 թվականի մայիսի 16-ին՝ Ստամբուլում։
Այցի շրջանակում Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հանդիպումներ կունենա նաև Ռուսաստանի նախագահի տեղակալ Վլադիմիր Մեդինսկու և պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովի հետ։ Մեդինսկին գլխավորում էր Ռուսաստանի պատվիրակությունը ռուս-ուկրաինական վերջին բանակցություններում։
Կողմերը կքննարկեն Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը՝ որպես տարածաշրջանային առանցքային դերակատարներ։ Քննարկման թեմաներից են լինելու առևտրային, էներգետիկ և զբոսաշրջային ոլորտներում համագործակցության ներկայիս վիճակը և դրա հնարավոր ընդլայնման ուղիները։
Ֆիդանի և ռուս գործընկերների բանակցությունների օրակարգում ընդգրկված են նաև մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներ, ներառյալ՝ իրավիճակը Սիրիայում, Գազայի հատվածում, ինչպես նաև՝ Հարավային Կովկասում։

Министр иностранных дел Турции посетит Россию
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан посетит Россию с рабочим визитом 26–27 мая по приглашению министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает TRT Global.
Планируется, что турецкий дипломат будет принят президентом РФ Владимиром Путиным.
Основной темой переговоров станет роль Турции как посредника в урегулировании российско-украинского конфликта. Анкара планирует подтвердить свою готовность к организации новых переговоров между сторонами, как это уже происходило в 2022 году и недавно 16 мая в Стамбуле.
Фидан также проведет встречи с заместителем главы государства Владимиром Мединским, который возглавлял российскую делегацию на майских переговорах по Украине, и министром обороны Андреем Белоусовым.
Стороны рассмотрят развитие двусторонних отношений между Турцией и Россией как ключевыми региональными игроками, обсудят текущее состояние сотрудничества в торговле, энергетике и туризме, а также возможные шаги по его укреплению.
Фидан и его российские партнеры затронут региональные и международные проблемы, включая ситуацию в Сирии, секторе Газа и на Южном Кавказе.