Ռուսաստանն ու Ուկրաինան 390–ական գերի են փոխանակել
Ռուսաստանն ու Ուկրաինան «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման պայմանավորվածության շրջանակում  մայիսի 23–ին 390–ական գերի են փոխանակել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են կողմերը:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ վերադարձրել են 270 ռուս զինծառայողների և 120 քաղաքացիական անձանց: Ռուսաստանի ՊՆ–ից նշել են, որ ռուս զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք այս պահին գտնվում են Բելառուսի տարածքում, որտեղ ստանում են անհրաժեշտ հոգեբանական և բժշկական օգնություն։ Նրանք բոլորը կտեղափոխվեն Ռուսաստան:
Իր հերթին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ վերադարձել են 390 գերիների: Նա նշել է՝ ակնկալում են, որ շաբաթ և կիրակի օրերին փոխանակումը կշարունակվի:
Ռուսական և ուկրաինական կողմերը «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել Թուրքիայում այս ամիս կայացած բանակցությունների արդյունքում:

Россия и Украина провели первый этап масштабного обмена пленными
Россия и Украина провели первый этап масштабного обмена пленными. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщили в минобороны РФ.
"В соответствии с российско-украинскими договоренностями, достигнутыми 16 мая в Стамбуле, возвращены 270 российских военнослужащих, а также 120 гражданских лиц, в том числе захваченных ВСУ мирных жителей Курской области", — отметили в ведомстве.
Взамен украинской стороне передали 270 военнопленных ВСУ и 120 гражданских лиц.
Сейчас все возвращенные из плена россияне находятся на территории Белоруссии. Затем их привезут в Россию для лечения и реабилитации в медучреждениях.
Договоренность об обмене пленными в формате 1000 на 1000 человек была достигнута на первых за три года переговорах России и Украины.