Թրամփը ցանկանում է ԵՄ-ի նկատմամբ 50% մաքսատուրքեր սահմանել հունիսի 1-ից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ խորհուրդ է տալիս Եվրամիությունից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ 50% մաքսատուրքեր սահմանել հունիսի 1-ից՝ նշելով, որ առևտրի հարցում ԵՄ-ի հետ դժվար է գործ ունենալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Շատ դժվար է եղել գործ ունենալ Եվրամիության հետ, որը ձևավորվել է առևտրի ոլորտում ԱՄՆ-ից օգուտ քաղելու հիմնական նպատակով…. Նրանց հետ մեր քննարկումները ոչ մի տեղ չեն տանում», - գրել է Թրամփը։
«Հետևաբար, ես խորհուրդ եմ տալիս ուղիղ 50% մաքսատուրքեր սահմանել Եվրոպական միության նկատմամբ, սկսած 2025 թ. հունիսի 1-ից։ Մաքսատուրք չի լինի, եթե ապրանքը կառուցվի կամ արտադրվի Միացյալ Նահանգներում», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը։
Դոնալդ Թրամփը մեծ մաքսատուրքեր էր սահմանել իր առևտրային գործընկերների նկատմամբ, սակայն 90 օրով կասեցրել էր դրանց գործողությունը՝ բանակցություններ վարելու ժամանակ տրամադրելու համար։ Այժմ երկրների մեծ մասից ներմուծվող ապրանքների համար գործում են 10% բազային մաքսատուրքեր։

Trump recommends 50% tariff on the European Union
US President Donald Trump said on Friday that he is recommending a straight 50% tariff on goods from the European Union starting on June 1.
He said the EU has been hard to deal with on trade.
“The European Union, which was formed for the primary purpose of taking advantage of the United States on TRADE, has been very difficult to deal with,” he said on Truth Social. “Their powerful Trade Barriers, Vat Taxes, ridiculous Corporate Penalties, Non-Monetary Trade Barriers, Monetary Manipulations, unfair and unjustified lawsuits against Americans Companies, and more, have led to a Trade Deficit with the U.S. of more than $250,000,000 a year, a number which is totally unacceptable. Our discussions with them are going nowhere! Therefore, I am recommending a straight 50% Tariff on the European Union, starting on June 1, 2025. There is no Tariff if the product is built or manufactured in the United States. Thank you for your attention to this matter!”