Հռոմի պապը հաստատել է, որ պատրաստ է ընդունել ՌԴ-Ուկրաինա խաղաղության շուրջ բանակցությունները
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին հայտարարել է, որ Հռոմի պապ Լևոն XIV-ն իր հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ Վատիկանում հյուրընկալելու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլը՝ փորձելով վերջ դնել կողմերի միջև պատերազմին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Մելոնիի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը։
«Ստանալով Սրբազան Հոր՝ Վատիկանում կողմերի միջև հաջորդ բանակցությունները հյուրընկալելու պատրաստակամության հաստատումը, վարչապետը խորին երախտագիտություն է հայտնել Հռոմի Լևոն XIV պապին՝ խաղաղությանը նրա անդադար հանձնառության համար», - ասել է Մելոնին։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ մայիսի 19-ին կայացած հեռախոսազրույցից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես հայտնել էր, որ Վատիկանը պատրաստ է հյուրընկալել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները։

Папа Римский подтвердил, что Ватикан готов принять мирные переговоры России и Украины
Премьер-министр Италии Джорджия Мелони сообщила, что Папа Римский Лев XIV подтвердил свою готовность провести следующий раунд переговоров между Россией и Украиной в Ватикане в попытке положить конец войне. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters со ссылкой на заявление офиса Мелони.
«Услышав от Святейшего Отца подтверждение готовности принять следующие переговоры между сторонами в Ватикане, премьер-министр выразила глубокую благодарность (Папе Льву XIV) за его неизменную преданность миру», — сообщили в офисе Мелони.
После телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным 19 мая президент США Дональд Трамп заявил, что Ватикан готов принять переговоры по урегулированию российско-украинского конфликта.