ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարներն Անթալիայում քննարկել են ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը. Ռյուտե
Անթալիայում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ քննարկման գլխավոր թեմաներից մեկը եղել է ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։ Կողմերն իրենց աջակցությունն են հայտնել հակամարտությունը լուծելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործադրած ջանքերին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters գործակալությունից, այս մասին նախարարական հանդիպումից հետո հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Մենք քննարկել ենք Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի շարունակվող պատերազմը։ Մենք վերահաստատել ենք մեր լիակատար աջակցությունը նախագահ Թրամփի հրատապ ջանքերին՝ հնարավորինս արագ պատերազմը հասցնելու արդար և տևական ավարտի», - ասել է Ռյուտեն։
Նա շեշտել է, որ երբ կողմերի միջև հրադադարի կամ խաղաղության համաձայնություն ձեռք բերվի, այն պետք է լինի տևական։
«Գնդակը, միանշանակ, Ռուսաստանի դաշտում է։ Ռուսները հիմա ուղարկել են ցածր մակարդակի պատվիրակություն, և չեն օգտվում հնարավորությունից։ Ուկրաինան, ակնհայտորեն, պատրաստ է խաղալ գնդակ, բայց գնդակը հիմա Ռուսաստանի դաշտում է», - հավելել է Ռյուտեն։
Բացի այդ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Եվրաատլանտյան տարածքում կայունության պահպանման գրավականներից մեկն է համարել պաշտպանական ոլորտում ներդրումների ավելացումը։
«Այս ամենը, պաշտպանական ոլորտում ներդրումների ավելացումը, պաշտպանական արդյունաբերական հզորությունների բարձրացումը և Ուկրաինային շարունակական աջակցությունը կօգնեն պահպանել կայունությունը մեր Եվրատլանտյան տարածքում», - ասել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարը:
Ռյուտեն նշել է, որ պաշտպանական ծախսերն ավելացնելու հարցով Գերմանիան սկսում է առաջատարի տեղ գրավել։ Ըստ Ռյուտեի՝ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները պետք է կենտրոնանան պաշտպանական արդյունաբերական արտադրության վրա։
«Ռուսաստանը, որոշ հաշվարկներով, երեք ամսում զինամթերքի առումով արտադրում է այնքան, որքան ամբողջ ՆԱՏՕ-ն արտադրում է մեկ տարվա ընթացքում, իսկ Ռուսաստանն ունի ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր տնտեսության ընդամենը 5%-ը.... Ռուսաստանը երկարաժամկետ սպառնալիք է», -  ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Թուրքիայում մայիսի 15-ին տեղի են ունենում մի քանի կարևոր հանդիպումներ՝ Անկարայում՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի միջև, Անթալիայում՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործանխարարների միջև, իսկ Ստամբուլում ակնկալվում են ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցություններ։

Министры иностранных дел НАТО в Анталье обсудили российско-украинский конфликт: Марк Рютте
Одной из главных тем обсуждения на встрече министров иностранных дел стран НАТО в Анталье стал российско-украинский конфликт. Стороны выразили поддержку усилиям президента США Дональда Трампа по урегулированию конфликта.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на Reuters, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте после министерской встречи.
«Мы обсудили продолжающуюся войну России против Украины. Подтвердили нашу полную поддержку неотложным усилиям президента Трампа по скорейшему и справедливому прекращению войны», - заявил Рютте.
Он подчеркнул, если будет достигнуто соглашение о прекращении огня или мире, оно должно быть долгосрочным.
«Мяч определенно на стороне России. Россияне сейчас направили делегацию низкого уровня и не пользуются этой возможностью. Украина, очевидно, готова сыграть в мяч, но теперь мяч на стороне России», - добавил Рютте.
Кроме того, генеральный секретарь НАТО посчитал увеличение инвестиций в оборонный сектор одним из ключей к поддержанию стабильности в евроатлантическом регионе.
«Все это, увеличение инвестиций в оборонный сектор, увеличение оборонно-промышленного потенциала и постоянная поддержка Украины будут способствовать поддержанию стабильности в нашем евроатлантическом регионе», - заявил глава Североатлантического альянса.
Рютте отметил, что Германия начинает занимать лидирующие позиции по увеличению расходов на оборону. По мнению Рютте, союзникам по НАТО следует сосредоточиться на оборонном промышленном производстве.
«По некоторым оценкам, Россия за три месяца производит столько же боеприпасов, сколько весь НАТО за год, а на Россию приходится всего 5% всей экономики НАТО... Россия представляет собой долгосрочную угрозу», - заявил генеральный секретарь НАТО.
15 мая в Турции пройдут несколько важных встреч: в Анкаре - президента Турции Эрдогана и президента Украины Владимира Зеленского, в Анталье - глав МИД стран НАТО, в Стамбуле ожидаются прямые российско-украинские переговоры.